Dünyada ilk niteliğinde detaylar; Toyota cephesinden hidrojen yakıt teknolojisi için önemli anlaşmaToyota hidrojen yakıt

Hidrojen yakıt teknolojisinin geleceği için Fukuoka şehriyle bir araya gelen Toyota, önemli bir projenin de parçası konumunda.

Geride bıraktığımız 2021 yılında yollara çıkarttığı ikinci nesil Mirai ile birlikte, hidrojen yakıt teknolojisini çok daha etkileyici bir tasarımla harmanlayan Toyota, bu alternatif enerjiye olan yatırımını sürdürüyor. Bu kapsamda Fukuoka Şehri, ile hidrojen toplumunun daha erken gerçekleştirilmesini amaçlayan ortaklık anlaşması imzaladığını duyuran marka, bu anlaşma kapsamında ticari projelerde CJPT teknolojileri ile birlikte yakın çalışarak hedeflere ulaşmak adına geniş ortak girişimlerde bulunacak. İlk adım olarak yakıt hücreli araçların kullanımıyla ilgili müzakerelere başlandı.

Toyota ile birlikte “hidrojen lider şehir” projesi başlıyor

Fukuoka yönetimi, Toyota’nın da desteğiyle birlikte hidrojen enerjisinin potansiyel kullanımına odaklanarak, Hidrojen Lider Şehir Projesi’ni başlattı. Projenin bir parçası olarak şehir, evsel atık sulardan hidrojen üretme ve onu yakıt hücreli araçlara tedarik etme konusunda dünyanın ilk girişimine imza atacak. Burası aynı zamanda yakıt hücresi teknolojileriyle donatılmış kamyon ve motosikletler çeşitli testler yapılan Japonya’daki ilk şehir konumunda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Toyota, hidrojeni karbon nötre ulaşmak adına gelecek vaat eden bir enerji formu olarak görmeye devam ediyor. Bir hidrojen toplumu olmak adına, Mirai yakıt hücreli aracının satışının yanı sıra hidrojen motorlu araçların geliştirilmesi, CJPT işbirliği gibi çalışmalarla hidrojen motorlu ticari araçların yapılması gibi çalışmalara imza atarak, otomotiv endüstrisinin ötesine uzanan kapsamlı işbirlikleri gerçekleştiriyor. Yeni anlaşma ile birlikte Toyota, Fukuoka Şehri ve CJPT işbirliği içerisinde sosyal altyapıyı destekleyebilecek araçların geliştirilmesi ve kullanılması, lojistik modeller oluşturulması, hidrojen enerjisinin konutlarda, tesislerde ve çeşitli organizasyonlarda kullanılması gibi çalışmalar yapacak. Başlangıç olarak ise, okul yemek dağıtım kamyonları ve şehrin çöp kamyonları için yakıt hücreli araçların kullanımı gerçekleştirilecek. Ayrıca yakıt hücreli jenerasyon sistemleri de adapte edilecek. İleriye dönük çalışmaların, karbon nötre ve hidrojen toplumuna giden yolda büyük katkılar sağlaması bekleniyor.

Read More