Donald Trump ve yeni sosyal medya uygulaması: “Truth Social”Donald Trump Truth Social

Eski ABD başkanı Donald Trump, daha önce bilgisi gelen sosyal medya uygulaması Truth Social ile resmi çıkışı yaptı.

ABD’de unutanlar için bir kez daha üzerinde geçmek gerekirse 2021’in başında inanılmaz olaylar yaşandı. Washington DC’de kongre binasının işgali sonrasında 4 kişi hayatını kaybetmiş, 14 polis memuru yaralanmış ve 52 kişi gözaltına alınmıştı. ABD seçimini Joe Biden’a kaybeden Donald Trump tarafından yapılan açıklama ile başlayan yukarıdaki olaylar sonrasında Trump, geçici olarak Twitter, Facebook ve Instagram‘da engellenmişti. Ayrıca kışkırtıcı açıklamalar nedeniyle Twitter da Trump’ı kalıcı olarak platformun dışına almıştı.

İşte bunlar yüzden kendi sosyal medya platformunu kuracağını duyuran Trump, bunu tamamen beklendiği gibi olmasa da geçtiğimiz yılın sonlarında yapmıştı. Yazılı ve görsel paylaşımlar yapılan “From the Desk of Donald J. Trump” isimli bir web sitesi temelli platform kuran Trump, burayı “özgürce ve güvenli bir şekilde konuşulacak bir yer” olarak tanımlamıştı.

Hatta platformda kişilerin Trump’a farklı mesajlar gönderebileceği aktarılmıştı. Ancak bu platform uzun sürmedi ve açılan sayfa kısa sürede kapanmıştı. Şimdi ise daha önce bilgileri gelen Truth Social dönemi başladı. Bir sosyal medya uygulaması olan Truth Social, bugün iOS için App Store’daki yerini aldı.

Direkt olarak buradan ücretsiz olarak indirilebilen Truth Social uygulaması için şu açıklama yapılıyor: “Truth Social’ı farklı kılan nedir? Siyasi ayrımcılıktan uzak bir sosyal medya platformuyuz. Bize katılın ve paylaşın, iletişim kurun ve eğlenin!”

Konuyla ilgili geçtiğimiz aylarda yapılan bir basın açıklamasında Trump, “Taliban’ın Twitter’da büyük bir varlık gösterdiği ama en sevdiğiniz Amerikan başkanının susturulduğu bir dünyada yaşıyoruz. Bu kabul edilemez” demiş ve eklemişti: “Yakında Truth Social’da düşüncelerimi açıklayacağım ve büyük teknoloji şirketlerine karşı savaşacağım için çok heyecanlıyım.”

Truth Social nasıl bir başarı gösterecek henüz bilinmiyor. Ancak Donald Trump bir kez daha ABD başkanı olmak istiyor. Bu açıdan Truth Social’ın Trump için büyük bir propaganda merkezi olacağı düşünülüyor.

Donald Trump imzalı Truth Social yanında da bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması

Read More