Dolar tekrar 17 seviyesini aştı!


Dolar kuru ülkemizde sürekli çalkalanma halinde desek yanlış olmaz. Bir süredir kontrol altında tutulmaya çalışılan dolar kurunda tekrar yukarı yönlü hareket başladı. Geçtiğimiz yıl en fazla 18 seviyesine kadar yükselen dolar kuru kur korumalı TL mevduat sisteminin açıklanması ile kısa süreli olarak kontrol altına alınmıştı.

Ardında gelen Rusya Ukrayna savaşı ve brent petrol fiyatlarının artması ile Amerikan Merkez Bankası FED’in faiz artırımı hareketleri de eklenince dolarda tekrar yukarı yönlü hareketlenme başladı. Geçtiğimiz günlerde BDDK açıklaması ile kontrol altına alınan dolarda şimdi tekrar yukarı yönlü hareket başlamış durumda.

Dolar tekrar 17 seviyesini aştı!

dolar

Bu yazı itibarı ile dolar 17,22 seviyelerine gelmiş durumda. Buna paralel olarak EURO’da da artış gözlemleniyor. Dolar endeksi dün 106 üzerine çıkarak 20 yılın zirvesine yükselirken, dolar kuru da 17 üzerine çıktı. Dolar/TL, yeni günde de 17 TL üzerinde tutunmaya devam ederek yukarı yönlü hareketini sürdürüyor. Dolar kuru 17.10 seviyesine gelmesinin ardından hızlıca yukarı yönlü hareketine devam etti.

Geçtiğimiz günlerde faiz kararını açıklayan Türkiye Merkez Bankası faizi sabit tutmaya karar verdiklerini duyurmuştu. Ancak FED’in son 30 yılda yaptığı en radikal faiz artırımı kararı gelince ne yazık ki dolar kurundaki hareketlenmenin önüne geçilemez oldu diyebiliriz.

Read More

Yorum yapın