DLSS rakibi AMD FidelityFX Süper Çözünürlük 2.0 Xbox’lara geliyorAMD FidelityFX Süper Çözünürlük 2.0

AMD, Nvidia DLSS rakibi teknolojisi AMD FidelityFX Süper Çözünürlük için 2.0 sürümü özelinde Xbox müjdesi verdi.

AMD FidelityFX Super Resolution, ya da Türkçe açıklamasıyla AMD FidelityFX Süper Çözünürlük, uzun süredir kullanımda bulunuyor. İşte bu teknoloji için geçtiğimiz hafta bir sonraki seviyeye geçiş duyurusu ile ses getirdi. Merak uyandıran 2.0 sürümü için resmi duyuru yapan AMD, şu an DLSS’in gerisinde kalan donanım değil yazılım tabanlı teknolojinin yenisi için şunları aktardı: “FidelityFX Süper Çözünürlük 2.0, AMD‘nin 80’den fazla oyunda hali hazırda desteklenen veya yakında sunulacak popüler ve yaygın olarak benimsenen açık kaynaklı, platformlar arası orijinal yükseltme teknolojisinin bir sonraki adımı olarak dikkat çekiyor. FSR 2.0, tüm çözünürlüklerde doğal görüntü kalitesine benzer veya daha iyisini sağlamak için önceki kare hızı verilerini kullanarak desteklenen oyunlarda kare hızlarını arttırır.

Özel makine öğrenimi donanımı gerektirmeden inanılmaz görüntü kalitesi sunan FSR 2.0, AMD ve seçkin rakip çözümleri de dahil olmak üzere çok çeşitli grafik ürünlerini ve platformlarını destekler. FSR 2.0’ı destekleyen ilk oyunlardan biri Arkane Studios ve Bethesda’nın DEATHLOOP oyunu oldu. DEATHLOOP’ta FSR 2.0’ın bir önizleme videosu burada yer alıyor.”

İşte bu teknoloji, artık Xbox konsollarda da olacak. Burada yeni nesil Series X ve Series S‘i odak noktaya alacak AMD, teknoloji ile kendi grafik birimlerini kullanan her iki konsolda da ciddi performansı artışları getirecek. Bu teknolojiden yararlanmak oyun geliştiricilerin elinde olacak. PC tarafında da 1.0 sürümünden farklı olarak 2.0 sürümü için oyun geliştiricilerin çalışma yapması gerekecek. 2.0 sürümü yüksek ihtimalle eski değil yeni çıkacak oyunlarda karşımıza çıkarılacak.

Bu arada ek bilgi olarak bu teknoloji DLSS’ten farklı şekilde Nvidia ekran kartlarında da çalışıyor. Çünkü süreç yukarıda da dediğimiz gibi donanım değil yazılımsal olarak çalışıyor. 2.0 sürümünden en iyi şekilde yararlanmak adına farklı çözünürlük seviyelerinde güçlü kartlara ihtiyaç bulunuyor. Düşük seviye kartlarda büyük fark elde edilemiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

AMD Oyun Çözümleri Baş Tasarımcısı Frank Azor, “FSR 2.0, mevcut nesil grafik kartlarına yeni bir hayat vererek performansı artırıyor ve ileri seviye, sürükleyici deneyimler sunuyor. Bu teknolojiler oyunları canlandırıyor ve biz yüksek performanslı, sürükleyici oyunun sınırlarını zorlayan güçlü ve yenilikçi özellikler ve işlevler sunmaya devam edeceğiz” dedi.

AMD FidelityFX Süper Çözünürlük yanında bu da ilginizi çekebilir: Çok ses getiren yarı insansı robot Ameca

Read More