Disney+ için Türkiye abone sayısı ortaya çıktıDisney+ LOG Render / Can Tunçer

Disney+ bugün bir kez daha gündemde yer alıyor. Bu sefer Türkiye merkezli bir abonelik rakamı açıklandı. Şirket burada da büyümesini sürdürüyor.

Birsen Altuntaş’ın aktardığı kadarıyla Disney+ Türkiye’de 2 milyon aboneyi geçti ve bu bağlamda platformun Türkiye ofisinde bir kutlama dahi yapıldı. Yılbaşına kadar bu rakamın 3 milyona ulaştırılmasını hedefleyen Disney Plus üst yönetiminin, Türkiye pazarı için ek bütçe çıkarma kararı aldığı da aktarılanlar arasında yer alıyor. En büyük rakip Netflix’in ise en son duyduğumuzda Türkiye’de 3,5 milyon abonesi vardı. Ancak bu rakamın şu an daha düşük olduğu tahmin ediliyor. Bu arada firma tarafından kısa süre önce resmi olarak yapılan duyuruya göre tüm Disney servisleri (Disney+, Hulu ve ESPN Plus) toplamda 221 milyon aboneye ulaşmış durumda. Bu durumda Disney toplamda 220 milyon aboneye sahip Netflix’i geride bıraktı. Spesifik olarak Disney+ ise son çeyrekte kazandığı 14,4 milyon yeni abone ile toplam 152 milyon seviyesini görmüş durumda. Türkiye’de hızlı şekilde büyüyen ve yerli içeriklere ciddi yatırım yapan firma, “Plus” servisi özelinde gelecek hedeflerini ise azalttı. Şirket normalde 2024 yılında 230-260 milyon civarında bir aboneye ulaşacaklarını düşünüyordu. Bu rakam 215-245 milyon seviyesine çekildi.

Firma geçtiğimiz günlerde bir fiyat zammı da duyurmuştu. Tekrar hatırlamak adına Disney+ servisinin şu an aylık 7,99 dolar olan abonelik fiyatı, ilk aşamada ABD merkezli olarak 8 Aralık tarihinde 10,99 dolar seviyesine çıkarılıyor. Bu artışın henüz diğer pazarlarda da yapılıp yapılmayacağı bilinmiyor ancak bu oldukça olası görünüyor. Servise şu an Türkiye’de aylık 34,99 TL ya da yıllık 349,90 TL’ye abone olunabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada firma uzun süredir bir reklam destekli paket üzerinde de çalışıyor. İşte bu paketin aylık 7,99 dolara sahip olacağı ve 8 Aralık tarihinde birçok pazarda aktif edileceği aktarılıyor. Henüz bu pazarların hangisi olduğu ise net olarak bilinmiyor.

Disney+ Türkiye macerası yanında bu da ilginizi çekebilir: Çok ses getiren yarı insansı robot Ameca

Read More