Dijital platformlar ilk kez kablo TV yayınlarını geride bıraktı


Dijital platformlar olarak tabir edilen video akış platformları özellikle son birkaç sene içerisinde oldukça popüler hale geldi. Başını Netflix’in çektiği bu grup artık yeni sayılabilecek Disney+, Hulu, Prime Video gibi markalarla çok daha güçlü. Yine de kimse bu platformların Amerika Birleşik Devletleri’nin kralı olan kablo TV yayınlarını geride bırakabileceğini düşünmüyordu. Ancak beklenmeyen oldu ve Temmuz ayında video akış platformları kablo tv’yi geride bıraktı.

Amerika’nın en önemli araştırma şirketlerinden biri olan Nielsen tarafından yapılan analizlere göre, Temmuz ayı itibariyle video akış platformlarının toplam payı, kablo tv yayınlarının toplam payından %0,4 oranında daha fazla gerçekleşti. Bunun anlamı az bir farkla da olsa, Temmuz 2022 itibariyle dijital platformlar geleneksel tv alışkanlıklarını geçmiş oldu. Peki bu dijital platformlar içerisinde en çok kullanılanı hangisi?

Dijital platformlar ilk kez kablo TV yayınlarını geride bıraktı

Şirket tarafından yapılan araştırma bu soruya da yanıt veriyor. Buna göre Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok kullanılan video akış platformu %8’lik payıyla Netflix oldu. Onu %7,3’lük payıyla YouTube izlerken, üçüncü sırayı ise %3,6’lık payıyla Hulu aldı. %3’lük bir pazar payına sahip Prime Video listenin dördüncü sırasında yer alırken, Disney+ ise şu an için %1’lik bir paya sahip. HBO Max’in %1’lik payını ve diğer irili ufaklı onlarca video akış platformunun %10,2’lik paylarını ekleyince, Temmuz 2022 dönemindeki video akış platformlarının toplam kullanım oranı %34,8’e ulaşmış oluyor. Kablo TV’de ise bu oran %34,4 seviyesinde kaldı.

Read More

Yorum yapın