Devlet yetkilileri otomotiv sektörü temsilcileriyle bir araya geldiDevlet yetkilileri otomotiv sektörü temsilcileriyle bir araya geldi

Bugün Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilileri otomotiv sektörü temsilcileriyle bir araya geldi. Önemli görüşmeler yapıldı.

T.C. Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan tarafından duyurulan bu görüşme hakkında ilk olarak şu açıklama yapıldı: “Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren temsilcilerimizle bir araya gelerek sektörde yaşanan sorunları ve ekonomik gelişmelerin sektöre etkilerini değerlendirdik. Sektör temsilcilerimiz ile istişare ederek çözüm odaklı bir anlayışla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” 

BloombergHT’nin haberine göreyse Mahmut Gürcan’ın ev sahipliğindeki toplantıya 20’ye yakın şirketin genel müdürü katıldı. Yaklaşık iki saat sürdüğü aktarılan toplantıda genel müdürler sektörle ilgili güncel sıkıntıları ve sorunları dile getirdi. Aktarıldığı kadarıyla toplantıdaki ortak sıkıntı, krediye ulaşmakta yaşanan sorunlar oldu. Kaynakların verdiği bilgiye göre tüm yöneticiler bu konuda yaşadıkları sıkıntıları bakan yardımcısına aktardı.

Söylendiği kadarıyla ana gündem maddesi her ne kadar krediye ulaşmak olsa da sektörde yaşanan arz-talep dengesindeki gidişat da konular arasındaydı. Araç bulunabilirliğiyle ilgili sıkıntıların devam edip etmeyeceği de konuşulan konular arasında yer aldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bakanlık yetkilileri geçtiğimiz günlerde matrahlarla ilgili yapılan değişiklik sonrası bazı modelleri kapsayan indirimlere olan talebin nasıl olduğu konusunda genel müdürlerden bilgi alırken, diğer taraftan yapılan indirimlerden tüketicilerin azami oranda yararlanabilmesi için şirketlerin ellerinden geleni yapmasını beklediklerini de söyledi.

Sektör temsilcileri uzunca bir aradan sonra ilk defa böyle bir toplantı olmasının her iki taraf adına ve özellikle de sektör adına sevindirici olduğunu, devamı niteliğinde toplantıların yapılması gerektiğini de dile getirdiler. Bakanlık yetkilileri de masaya yatırılan sorunlarla ilgili gerekli değerlendirmeyi yapıp sorunların çözülmesi noktasından sektöre elimizden geldiğince destek olacağız mesajı verdiler.

Otomotiv odaklı görüşme yanında bu da ilginizi çekebilir: Franky Zapata’dan yeni hava aracı

Read More