Devleri hack’leyen Lapsus$ hacker grubu için ilk tutuklamalar geldiLapsus$

Dev teknoloji firmalarını hack’leyen ve bu sayede gündemden düşmeyen Lapsus$ hacker grubu için ilk tutuklamalar yapıldı.

Lapsus$ bu aralar sık sık ses getiriyor. Bunun arkasında hacker grubunun Microsoft, Samsung, Nvidia, Okta ve Ubisoft gibi dev firmaları hack’lemesi yer alıyor. Bildiğimiz kadarıyla bu hacker grubuna Samsung firması 190 GB kadar, Nvidia 1 TB kadar, Microsoft ise 37 GB kadar veri kaptırdı. Yapılan incelemelere göre bu çok büyük ses getiren hamlelerin yani Lapsus$ grubunun arkasında birden fazla kişi bulunuyor. Bugün bu kişilerin liderinin 16 yaşındaki bir genç olabileceği aktarılmıştı. Bu gencin İngiltere merkezli olarak annesiyle beraber yaşadığı söylenmiş, gruba üye bir başka hacker’ın ise Brezilya’da olduğu tespit edilmişti.

Bunun üstüne Londra Polisi tarafından yedi farklı tutuklama gerçekleştirildi. BBC’nin haberine göre bugün yaşları 16 ila 21 arasında değişen yedi kişi Lapsus$ ile bağlantıları olduğu için ciddi bir sorguya alındı. Grubun lideri olarak geçen 16 yaşındaki “Breachbase” ya da “White” takma isimli genç, yeni gelen bilgilere göre uzun zamandır aranıyordu ve yaptığı yasa dışı işlemler ile şimdiye kadar 14 milyon dolarlık bitcoin elde etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu kişilerin adresine kadar bulunmasını sağlayan, Bloomberg’in haberine göre rakip hacker grupları olmuş. Lapsus$ saldırılarının arkasındaki esas amacın para olmadığını belirten kaynaklar, hacker’ların izlerini tam olarak kapatmadığını çünkü hacker dünyasında ünlü olmaya çalıştıklarını belirtiyor.

Lapsus$ yanında bu da ilginizi çekebilir: Çok ses getiren yarı insansı robot Ameca

Read More