Dev satış gerçekleşti: Artık McDonald’s Türkiye Katar’lılarda!


AG Anadolu Grubu Holding dev satışı gerçekleştirdi. Ülkemizde McDonald’s adlı zincir gıda işletmesinin lisanslarını elinde bulunduran Anadolu Grubu McDonald’s Türkiye’yi Boheme Investment isimli şirkete sattığını duyurdu.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderilen bilgilendirme yazısında, satışın tam olarak 54 milyon 500 bin dolar karşılığında gerçekleştiği bildirildi. McDonald’s Türkiye’yi alan firmanın merkezi Viyana’da bulunurken Boheme Investment isimli şirketin sahibinin ise Katar’lı Kamal Saleh Al Mana olduğu açıklandı.

McDonald's Türkiye Katar'lı firmaya satıldı! İşte detaylar!

McDonald’s Türkiye Katar’lılarda

Yapılan bir diğer açıklamada ise, “Kamal Saleh Al Mana’nın, Katar’daki McDonald’s restoranlarının franchise işletmeciliğini yürütmekte olan şirkette ortaklığı bulunmaktadır” denildi.

Açıklamanın tam metni ve diğer detaylar ise şöyle:

Şirketimizin %100 bağlı ortaklığı olan ve Türkiye’deki McDonald’s restoranlarının franchise işletmeciliğini yapan Anadolu Restoran sermayesinin %100’ünü temsil eden payların Boheme Investment GmbH şirketine veya Türkiye’deki herhangi bir iştirakine satılmasına yönelik olarak Şirketimiz ile Boheme Investment GmbH arasında 11 Mayıs 2022 tarihinde bağlayıcı pay devir sözleşmesi imzalanmıştır.

Pay devrinin tamamlanması pay devir sözleşmesinde yer alan ön şartların gerçekleşmesine tabi olup, devrin 2022 yılının ilk yarısı içerisinde sonuçlanması öngörülmektedir.

Taraflarca sağlanmış mutabakata göre, Anadolu Restoran sermayesinin %100’ünü temsil eden payların devir bedeli, 54.500.000 USD tutarı üzerinden Anadolu Restoran’ın kapanış tarihindeki bilançosunda yer alan net borç tutarı ile pay devir sözleşmesinde tanımlanan diğer varlık ve yükümlülüklerinin netleştirilmesi ile hesaplanacak tutarın çıkarılması şeklinde belirlenecektir. Bahsedilen net borç tutarı ile pay devir sözleşmesinde tanımlanan diğer varlık ve yükümlülüklerinin netleştirilerek tenzil edilmesi ile hesaplanacak tutarın yaklaşık 5-6 milyon USD olması öngörülmektedir.

Boheme Investment GmbH, Viyana/Avusturya’da kurulu bir şirket olup Katarlı bir yatırımcı olan Kamal Saleh Al Mana’nın iştirakidir. Kamal Saleh Al Mana’nın, Katar’daki McDonald’s restoranlarının franchise işletmeciliğini yürütmekte olan şirkette ortaklığı bulunmaktadır.

McDonald’s Türkiye‘nin Katar’lılara satışı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Read More

Yorum yapın