Cümleleri fotoğrafa dönüştüren teknoloji DALL-E 2, etkilemeye devam ediyorDALL-E 2

ABD merkezli OpenAI tarafından geliştirilen yapay zekâ sistemi DALL-E 2, yeniden gündemde yer alıyor ve şaşırtmaya devam ediyor.

Yapay zekâ sistemleri birçok şeyi değiştiriyor ve bunlar arasında artık biliyorsunuz sanat / tasarım alanları da yer alıyor. Milyonlarca farklı fotoğraf ile eğitilen bu sistemler, artık bir şeyler tasarlamayı çocuk oyuncağı haline getiriyor. Bunların en son gündem olanlarında birisi olan DALL-E 2 olmuştu. Geçtiğimiz aylarda büyük ses getiren yapay zekâ teknolojisi, bu sefer ünlü YouTuber Marques Brownlee tarafından çekilen yukarıdaki video ile ses getirdi. Herkese açık olmayan teknolojiyi deneyen ve çok etkilenen Brownlee, sistemi genel olarak en iyi şekilde tanıtan isimlerden oldu.

Üzerinden geçmek adına bu teknoloji sayesinde yazılan basit cümleler ile gerçekçi tasarımlar / çizimler / fotoğraf oluşturabiliyor. Örneğin sayfanın en altındaki fotoğrafın sadece “Uzayda bir kedi ile basketbol oynayan astronotlar” cümlesi üzerinden oluşturulduğu belirtiliyor ve bu gerçekten çok şaşırtıyor.

Uzun zamandır üzerinden geliştirme yapılan ve son aşamada çok gerçekçi sonuçlar çıkarabilir hale gelen sistem, belirli fotoğraflar üzerine obje ekleyebilecek kapasiteye de sahip. Aynı zamanda süreçte sadece yazarak fotoğraf üzerinde düzenleme yapmak da mümkün olabiliyor. Sistem bir cümle için sadece bir fotoğraf sonucu vermekle de yetinmiyor. Kişilerin karşısına birçok farklı varyasyon getiriyor.

Yazı ile yaratıcılık arasında bir bağ kuran etkileyici sistem DALL-E 2, dediğimiz gibi halen herkes tarafından kullanılamıyor ve üzerinde çalışmalar aktif olarak devam ediyor. Gelecek için büyük imkanların kapısı aralayan sistem, çıkışı öncesinde kötü kullanımlardan uzak hale getirilmeye çalışılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada DALL-E 2’nin alanda bir ilke imza atmadığını belirtelim. Bu konuda ekran kartı devi Nvidia da çalışıyor. Firmanın benzer yapıda geliştirdiği GauGAN2 sisteminin tanıtım videosunu direkt olarak burada izleyebilirsiniz.

DALL-E 2 yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması

Read More