Cümleleri fotoğrafa dönüştüren DALL-E için beta süreci başlıyorDALL-E 2

ABD merkezli OpenAI tarafından geliştirilen ve sürekli olarak ses getiren gelişmiş yapay zekâ sistemi DALL-E bir kez daha gündemde yer alıyor.

Şimdiye kadar herkese açık olmayan DALL-E teknolojisi, önümüzdeki günlerde bekleme sırasına giren 1 milyon kişi tarafından beta formunda denebilecek. Firma bu kişilere sınırsız fotoğraf oluşturma hakkı ise vermeyecek. Açıklamaya göre ücretsiz olarak ilk ay toplam 50 farklı fotoğraf oluşturulacak, daha fazlası içinse “kredi” satın alınması gerekecek. Peki kaçıranlar için bu bir tanıtımını yukarıdaki videoda da izleyebileceğiniz DALL-E tam olarak nedir? Üzerinden geçmek adına bu teknoloji sayesinde yazılan basit cümleler ile gerçekçi tasarımlar / çizimler / fotoğraf oluşturabiliyor. Örneğin sayfanın en altındaki fotoğrafın sadece “Uzayda bir kedi ile basketbol oynayan astronotlar” cümlesi üzerinden oluşturulduğu belirtiliyor ve bu gerçekten çok şaşırtıyor.

Uzun zamandır üzerinden geliştirme yapılan ve son aşamada çok gerçekçi sonuçlar çıkarabilir hale gelen sistem, belirli fotoğraflar üzerine obje ekleyebilecek kapasiteye de sahip. Aynı zamanda süreçte sadece yazarak fotoğraf üzerinde düzenleme yapmak da mümkün olabiliyor. Sistem bir cümle için sadece bir fotoğraf sonucu vermekle de yetinmiyor. Kişilerin karşısına birçok farklı varyasyon getiriyor.

Yazı ile yaratıcılık arasında bir bağ kuran etkileyici sistem DALL-E, dediğimiz gibi halen herkes tarafından kullanılamıyor ve üzerinde çalışmalar aktif olarak devam ediyor. Gelecek için büyük imkanların kapısı aralayan sistem, çıkışı öncesinde kötü kullanımlardan uzak hale getirilmeye çalışılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada bir kez daha DALL-E’nin alanda bir ilke imza atmadığını belirtelim. Bu konuda ekran kartı devi Nvidia da çalışıyor. Firmanın benzer yapıda geliştirdiği GauGAN2 sisteminin tanıtım videosunu direkt olarak burada izleyebilirsiniz.

DALL-E yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması

Read More