Covid için kritik karar! Aşılar güncelleniyor


Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), COVID-19 aşı üreticilerinden, artan yeni Omicron varyantlarıyla mücadele etmek için koruyucu doz aşıları güncellemelerini istedi. Üreticilerin, orijinal suşa ek olarak Omicron BA.4 ve BA.5 varyantlarını hedeflemek için aşılara bir spike protein bileşeni eklemesi gerektiğini söylüyor.

FDA’nın danışma komitesinin “ezici çoğunluğu”, bu değiştirilmiş koruyucuların sonbaharda kullanmaya başlama umuduyla, bu hafta varyantları bir Omicron bileşeniyle güncelleme lehine oy kullandı. Tavsiye, birincil aşılar için değil, yalnızca koruyucu doz aşılar için yapıldı.

Covid için kritik karar! Aşılan güncelleniyor

Aşı üreticileri esasen COVID-19’un çeşitli türleri ile bir körebe oyunu oynuyorlar. Pfizer ve Moderna, aşılarının kış aylarında COVID-19 vakalarında önemli bir artışa neden olan Omicron varyantı BA.1’i hedefleyen versiyonlarını oluşturdular. Bununla birlikte, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, bu tür artık ABD’de dolaşmıyor. Bu haftanın başlarında CDC, BA.4 ve BA.5’in şu anda ABD’deki COVID-19 enfeksiyonlarının %52’sinden fazlasını oluşturduğunu söyledi. Bu sayının önümüzdeki haftalarda artması bekleniyor.

CNBC’nin belirttiği gibi, Pfizer ve Moderna bu hafta, mevcut Omicron aşılarının BA.1’e karşı, daha güçlü bir bağışıklık tepkisi sunma açısından aşılarının orijinal versiyonlarından daha iyi performans gösterdiğini gösteren klinik deney verilerini yayınladı. BA.4 ve BA.5’e karşı bağışıklık tepkisinin hala güçlü olduğu söylenirken, Omicron aşıları bu suşlara karşı daha az etkiliydi. Aşı üreticilerinin BA.4 ve BA.5’i hedefleyen çekimler geliştirmesinin ne kadar süreceği belli değil.

FDA “Aşı üreticileri, bir Omicron BA.1 bileşeni içeren modifiye aşılarla yapılan klinik deneylerden elde edilen verileri zaten rapor ettiler ve onlara, bir Omicron BA içeren modifiye edilmiş bir aşının herhangi bir potansiyel izninden önce, bu verileri değerlendirmemiz için FDA’ya sunmalarını tavsiye ettik.” dedi. “Üreticilerden ayrıca bir Omicron BA.4/5 bileşeni içeren modifiye aşılarla klinik denemelere başlamaları istenecek, çünkü bu veriler pandemi daha da ilerledikçe kullanılacak.”

Read More

Yorum yapın