Citroen Ami için bekleyiş sona erdi; mini elektrikli resmi olarak satışta

Aralık ayından itibaren kurumsal satışları başlayan Citroen Ami için bireysel satışlar odağında fiyatlar resmiyet kazandı.

2021’in son günlerinde Türkiye lansmanı düzenlenen Citroen Ami için ilk günden itibaren fiyat tarafı adeta gündeme oturdu. Markanın ilk olarak kurumsal odaklı çoklu satış stratejisiyle pazara sunduğu mini elektrikli araç için nihayet perakende satışları da artık başlıyor. Haziran ayı ile birlikte Türkiye listelerine resmi olarak giriş yapan Ami, 219.000 TL’lik fiyat ile bireysel olarak satın alınabilecek. Ami’de sunulan özel kişiselleştirme çözümleriyle de dikkat çekmek istiyor. Yedi farklı versiyon halinde sunulan
modelde “Kendin Yap” tarzında aksesuarlarla kullanıcısına aracını bizzat kişiselleştirme imkânı sunuyor. Söz konusu fonksiyonel ve dekoratif kit: merkezi bir separatör ağ, kapı cebi ağı, paspas, ön konsolun üstünde saklama bölmesi, el çantası kancası, akıllı telefon klipsi gibi öğeler içeriyor. İç mekânda kullanılan renklerle jantlarda, köşe panel çıkartmaları veya kapı üzerindeki kapsüllerde kullanılan renkler birbirini tamamlıyor. My Ami Gri, My Ami Mavi, My Ami Turuncu ve MY Ami Haki olmak üzere dört
ana renk bulunuyor. İnternet sitesi üzerinden çevrimiçi olarak satın alınabilecek olan modelin geçtiğimiz aralık ayından günümüze kadar 400 adet kurumsal satış yakaladığı da resmi kaynaklarda paylaşılan bilgiler arasında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Citroen Ami teknik özellikleri

2.410 milimetre uzunluk, 1.360 milimetre genişlik, 1.525 milimetre yükseklik ve 1.728 milimetrelik aks mesafesine sahip olan Ami iki kişilik bir elektrikli araç olarak öne çıkıyor. Ami’nin altyapısında 6 kW güç ve 40 Nm tork üreten bir elektrik motoru konumlanıyor. Ön tarafta konumlanan bu motorla birlikte maksimumda 45 km/s hıza erişebilen model, bu sürate ise 10 saniyede erişiyor. Taban bölümünde konumlanan batarya ile birlikte 75 kilometrelik menzil sunabilen Ami’yi şarj etmek için standart bazda 220V priz yeterli. Bu kaynak üzerinden yüzde 80’lik dolum seviyesine çok kısa bir sürede ulaşabilen Ami’nin bataryalarının tamamen dolması içinse 3 saatlik bir zamana ihtiyaç olacak.

Bataryalar dahil 471 kilogramlık bir ağırlıkla gelen Ami’nin dış bölümü özel bir kompozit malzemeden üretiliyor. Dışarıdan plastik gibi görülen bu altyapının altında ise şasi niteliğinde çelik bir kafesin olduğunu görüyoruz. Maksimum hız niteliklerini de düşündüğümüzde, aracın olası kazalarda iç bölümündeki yolcuları koruma noktasında bir problem yaratmama olasılığı da yüksek. Citroen Türkiye yetkililerinin de özellikle olumlu cümlelerle ifade ettiği detaylar arasında saklama alanları ve akılcı çözümler var. 63 litrelik kullanım hacmiyle gelen Ami’nin kapı içleri için de eşya gözlerinin konumlandırılabildiği tasarım karşımıza çıkıyor.

Ami, sahiplerinin evine teslim edilecek

Modelle ilgili açıklamalarda bulunan Citroën Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım; “Geçtiğimiz yıl Aralık ayından bu yana 400 adet kurumsal satış gerçekleştirdik. Perakendede ise hali hazırda 300’den fazla müşteri aracı almak için ön talep oluştudu. Bu sene içerisinde tedariğe bağlı olarak parekende kanalında 500 adet civarında satış öngörüyoruz. Online kanallar üzerinden satışını gerçekleştirdiğimiz %100 elektrikli mobilite çözümümüz Ami’nin, ilk yılında önemli bir başarı elde ederek yaklaşık 1000 adet seviyelerinde toplam satışa ulaşmasını hedefliyoruz.

Sadece sürüş özellikleriyle değil, hayatı her anlamda daha akıcı ve daha pratik kılmayı hedefleyen Ami – 100% ëlectric, dijital dünya üzerinden; araç paylaşımı, farklı sürelerde kiralama veya satın alma olsun çeşitli formüllerle kullanıcıların ulaşıma erişimlerini kolaylaştırıyor. O yüzden iş yapış tarzımızı da biraz değişikliğe gitmeye karara vererek, Ami’yi müşterilerimize tamamen online bir yolculuk ile sunmak için adımlarımızı attık. Web sitemiz üzerinden bayilerimizin de entegre olduğu sistemle bir tıkla Ami’nin satın alma yolculuğunu tamamlıyoruz. Üstelik bu online satın alma yolculuğunda Citroen AMI satın alacak her müşterimize de aracını evine kadar gönderme veya istediği adreste teslim etme gibi ayrıcalıklı bir hizmet sunacağız”” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Citroen Ami servis garanti detayları

Ami tüketimde olduğu kadar servis noktasında da maliyet olarak kullanıcıları fazlasıyla memnun edecek. 2 yıl/20.000 kilometrelik bakım tablosu paylaşılan model, servisi ilk ziyaret ettiğinde; silecek lastiği, fren sistemi ve polen filtresi gibi temel parçalarıyla gözden geçirilecek. Aracın 2 yıl boyunca sınırsız kilometre garanti kapsamıyla Türkiye’de satışa sunulacağını görüyoruz. Batarya tarafında ise bu koşul 3 yıl veya 40.000 kilometre olarak paylaşılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Citroen Ami’nin yasal kullanım sınırları ve sigorta detayları

Ami tam olarak bir otomobil olarak geçmediği için kelimenin tam anlamıyla kendi sınıfını yaratıyor. Bu dinamiklere paralel olarak beraberinde gelen bazı yasal limitlerin de potansiyel alıcılar tarafından bilinmesi önemli. Bu noktada öne çıkmamız gereken ilk nokta aracın otobana çıkış izninin olmadığı. Sadece otoyol ve şehir içi kullanım izni olan Ami, köprülerden de geçiş izni olmayan bir model. Bu noktada kullanıcılar için temel alternatif ise feribot gibi görünüyor. Bir otomobil olarak değerlendirilmese de Ami’nin trafik tescili ve plaka çıkarılması gibi işlemlerinin yapılması zorunlu. Bununla birlikte vergi diliminde de giriş segmentinde konumlanan modelin sigorta işlemleri de özel kendine özel olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Read More