Çıkmamış MacBook bilgilerini çalan hacker’lar Rusya’da tutuklandıApple MacBook Pro

Apple, geçtiğimiz yıl MacBook odaklı kötü bir haber ile gündeme gelmiş, firmanın çıkmamış modelinin detayları sızdırılmıştı.

Hatırlamak adına geçtiğimiz yıl Tayvan merkezli Apple tedarikçisi Quanta Computer’ın sistemlerine girilmiş ve buradan o zaman için çıkmamış bir MacBook bilgisayarın detayları çalınmıştı. Bu hırsızlığın arkasında REvil grubu yer alıyordu. REvil grubu o zaman bu çaldıkları verilerin hepsini yayınlamamak için tam 50 milyon dolar fidye ödemesini istedi.

Apple bu 50 milyon dolarlık ücreti ödemedi ve bu konu en son gündeme geldiğinde Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı REvil grubunda bulunan hacker’lardan birisini olan Yaroslav Vasinskyi’i yakaladıklarını açıklamıştı. Ukrayna vatandaşı olan Yaroslav Vasinskyi, Polonya sınırları içerisinde yakalanmıştı.

Bu konu yine gündemde çünkü bugün Rusya’da REvil grubuna üye olduğu aktarılan ve MacBook sızıntı olayı ile bağlantısı olan 14 kişinin tutuklandığı açıklandı. Bu konu resmi olarak Rusya “Federal Security Service (FSB)” tarafından duyuruldu.

Hacker’lar tarafından sızdırılan MacBook’un daha sonra yeni nesil MacBook Pro olduğu anlaşıldı. Sızan bu şematikler sayesinde yeni modellerin birçok detayı önceden ortaya dökülmüştü. Apple olay sonrasında çok ciddi güvenlik önlemleri aldı ve kilit yönetimsel değişikliklere imzasını attı.

İlginizi Çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi

Read More