Chrome lider; tarayıcı pazarındaki güncel son durum açıklandıGoogle Chrome

Dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcıları listesinde son durum gözler önüne serildi. Alandaki lider açık ara farkla Chrome.

AtlasVPN’in verilerine göre Google imzalı Chrome şu an mobil ve masaüstü toplamında 3 milyardan fazla kullanıcıya hizmet veriyor. İkinci sırada ise iPhone, iPad ve Mac’lerin yerleşik internet tarayıcısı Apple imzalı Safari yer alıyor. İlk defa 1 milyar barajını geride bırakan Safari’yi Microsoft imzalı Edge, Mozilla imzalı Firefox, Samsung cihazlarda gelen yerleşik tarayıcı Samsung Internet ve Opera izliyor. Listede görebileceğiniz üzere büyük bir sürpriz bulunmuyor. Tarayıcı pazarında bundan önce spesifik olarak Microsoft Edge’in Safari’yi geçme başarısı ses getirmişti. Sadece “masaüstü” tarafında Edge, Safari’yi geçerek ikinci sırayı ele geçirdi. Son verilere göre Edge tarayıcı masaüstünde yüzde 10’luk kullanıcı oranını geride bıraktı. Safari ise şu an yüzde 9,61’lik bir kullanım oranına sahip. Peki Microsoft Edge neden yükseliyor?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bunu daha önce de açıklamıştık, tekrardan üzerinden geçelim. Birçok kişi bu tarayıcı için başkalarına “Neden onu kullanıyorsun?” sorusunu sorabiliyor. İlk olarak Edge ile Chrome aynı altyapı üzerine kuruluyor. Bu açıdan yeni nesil Edge artık en az Chrome kadar hızlı ve Chrome’dan daha az RAM / sistem kullanıyor.

Buna ek olarak birçok kişi Edge’i Chrome’dan daha güvenli buluyor. Ancak Edge’in öne çıkmasını esas sağlayan Microsoft oluyor. Firma, milyonlar kullanıcıya sahip Windows işletim sistemleri içerisinde Microsoft Edge tarayıcının reklamını çok ama çok agresif şekilde yapıyor.

Chrome

Chrome ve fazlası yanında bu da ilginizi çekebilir: Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin

Read More