Chrome için hemen yapılması gereken yeni güncellemeGoogle Chrome LOG Tasarım 6

Dünyanın en çok kullanılan tarayıcılarından Google Chrome için gerçekten önemli bir güvenlik açığı kapatıldı.

Alandaki liderliği kimseye bırakmayan Google Chrome için kısa süre önce Windows, macOS ve Linux tarafında “105.0.5195.102” sürümü gönderildi. Bu güncellemenin hemen yapılması gerekiyor çünkü “CVE-2022-307” olarak isimlendirilen önemli bir güvenlik açığını kapatıyor. Kötü niyetli kişiler tarafından aktif olarak kullanıldığı aktarılan bu açık, “zero-day vulnerability” olarak geçiyor ve Google’ın Chrome özelinde bu yıl kapattığı 6. çok kritik güvenlik açığı oluyor. Bu arada kapatılan bu açık özelinde Microsoft Edge, Brave, Opera ve Vivaldi tarayıcıların da en son sürüme güncellenmesi gerekiyor. Çünkü tüm bu seçenekler ortak olarak Chromium üzerine kuruluyor.

Google bu aralar Chrome’un güvenliğini gerçekten ciddi şekilde artırıyor. Tarayıcı için çıkan bundan önceki güncellemede de 24 farklı kritik güvenlik açığını kapatılmıştı. Bu arada tarayıcı için son dönemde bazı başka tehlikeler de gündemde yer alıyor. Geçtiğimiz hafta McAfee güvenlik araştırmacıları, tarayıcı için hazırlanan ve 1,4 milyon sisteme yüklenen “Netflix Party, Netflix Party 2, FlipShope – Price Tracking Extension” Full Page Screenshot Capture – Screenshotting ve AutoBuy Flash Sales” isimli eklentilerin kötü niyetli seçenekler olduğunu buldu.

Kişilerin tüm tarayıcı aktivitelerini kayıt altına aldığı ve geliştirici sunucularına gönderdiği bulunan bu eklentilerin bazıları, Google tarafından eklenti marketinden hali hazırda kaldırıldı. Eklentilerin, “cookie” kodları ile oynayarak kullanıcıların yaptıkları alışverişlerden gizlice para kazandığı da (Affiliate sistemini manipüle ediyor) bulundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Chrome için gündemde olan başka detaylar da var. Örneğin tarayıcı için çıkacak 106. sürüm, mobil sonrasında masaüstü için de RSS desteğini getirecek gibi görünüyor. Bu konuda beta temelli testler gerçekleştiren Google, eğer önümüzdeki dönemde bir değişiklik olmazsa 106. sürüme bir “Siteyi Takip Et” butonu ekleyecek. Bu butona basan kişiler, sitenin RSS akışına abone olacak ve site tarafından paylaşılan her içeriği tarayıcı üzerinden gerçek zamanlı olarak takip edebilecek.

Hatta söylendiği kadarıyla kurulan bu sistem RSS akışı olmayan sitelerde de çalışacak. Burada yüksek ihtimalle indeks üzerinden yeni girilen içerikler bir araya getirilecek. Genel olarak güzel görünen ancak çoğu kişinin kullanmayacağı imkanlar arasına girecek bu özellik, ileride daha gelişmiş hale getirilebilir.

Google Chrome güncellemeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle

Read More