Chrome 106 ile masaüstüne yerleşik RSS desteği gelebilirChrome LOG Tasarım

Dünyanın en çok kullanılan tarayıcılarından Google Chrome için yeni geliştirmeler sürüyor. Tarayıcıya RSS desteği geliyor gibi görünüyor.

Chrome için çıkacak 106. sürüm, mobil sonrasında masaüstü için de RSS desteğini getirecek gibi görünüyor. Bu konuda beta temelli testler gerçekleştiren Google, eğer önümüzdeki dönemde bir değişiklik olmazsa 106. sürüme bir “Siteyi Takip Et” butonu ekleyecek. Bu butona basan kişiler, sitenin RSS akışına abone olacak ve site tarafından paylaşılan her içeriği tarayıcı üzerinden gerçek zamanlı olarak takip edebilecek. Hatta söylendiği kadarıyla kurulan bu sistem RSS akışı olmayan sitelerde de çalışacak. Burada yüksek ihtimalle indeks üzerinden yeni girilen içerikler bir araya getirilecek. Genel olarak güzel görünen ancak çoğu kişinin kullanmayacağı imkanlar arasına girecek bu özellik, ileride daha gelişmiş hale getirilebilir.

Bu arada internet devi, yeni Chrome sürümlerinde makine öğrenme kullanarak internet sitelerinin istenmeyen bildirim isteklerini engellemeye başlayacak. Burada makine öğrenme direkt olarak kullanıcıların tercihlerini öğrenme konusunda görev yapacak. Yani eğer internet sitelerinin bildirim gönderme isteklerini düzenli olarak kapatıyorsanız, sistem bunu öğrenecek ve isteği otomatik olarak engelleyecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Burada “Bildirim engellendi çünkü siz hep kapatıyorsunuz” tarzında bir bilgilendirme geçecek Google, yeni sürümlerdeki makine öğrenme altyapısını direkt olarak tarayıcı içerisinde çalıştıracak. Buna göre süreçte Google’ın sunucularına veri gitmeyecek, bu sayede daha güvenli bir yapı kurulacak.

Google Chrome detayları yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle

Read More