Chevrolet Corvette E-Ray; 70 yıllık macerada elektrikle ilk dans

70 yıllık macerada yeni bir sayfa açan Chevrolet Corvette E-Ray, performans verileriyle de otomobilin kendi tarihinde yeni bir çıta olacak.

Otomobil tarihindeki bazı modeller, kendilerinden önce markalarının dile getirilmesini gerektirmez. Macerası 1950’lerin ortasında başlayan ve artık 70 yıldır insanların hayatına dokunan Corvette de şüphesiz bu listede adını ilk yazacaklarımız arasında. Elektrifikasyonla birlikte gelecekleri de yeniden yazılan spor otomobillerinin dönüşüm sürecinden kaçamayan Corvette, halihazırda satışta olan C8 nesliyle tarihinde bir ilkle tanıştı. Dakikalar önce lanse edilen Chevrolet Corvette E-Ray, elektrik dokunuşuyla birlikte 70 yıllık bu macerada yeni bir perdeyi aralıyor. Aynı zamanda tüm zamanların en seri versiyonu olarak da kayıtlara geçecek olan E-Ray, yüksek kapasiteli elektrik motoruyla dört tekerlekten çekişi beraberinde getirmesiyle de ayrı bir hikaye barındırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Chevrolet Corvette E-Ray; V8 ile elektrik dansı

Atmosferik V8 makine ile elektrik kombinasyonunun ilk örneklerinden biri olarak kayıtlara geçecek olan Corvette E-Ray, bu dönüşümün beraberinde getirdiği nimetlerden de pay alıyor. 6,2 litrelik benzinli ünitenin ön aksta konumlandırılan tek elektrik motoruyla kombinasyonundan doğan versiyonda kombinasyon olarak 655 beygirlik güç karşımıza çıkıyor. Elektrikli sürüş modunda ise motorun 160 beygirlik güç ve 170 Nm tork ürettiği bir senaryodan bahsetmek mümkün. 1,9 kWh kapasiteli batarya ile kombin bu motorla otomobilin 72 km/s hıza kadar saf elektrikli şekilde kullanılabildiğini görüyoruz. Tüm parçaların bir araya gelmesiyle de E-Ray’in 1.712 kilogramlık bir otomobil olduğunu da belirtmekte fayda var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Söz konusu Corvette olduğu için performans tarafına ekstra bir parantezle yaklaşmak şart. Hele ki karşımızda tüm zamanların en seri versiyonu var ise. Chevy tarafından paylaşılan rakamlara baktığımızda otomobilin 0’dan 100’e hızlanmasını 2,5 saniyede tamamlayabildiğini görüyoruz. Amerika’daki önemli bir etmen olan kalkış sonrası “çeyrek mil” süresi ise 10,5 saniye olarak veriliyor. Yüksek performansı desteklemesi adına karbon seramik fren sisteminin standart olarak sunulacağı Corvette E-Ray, Amerika Birleşik Devletleri’nde 104.295 dolarlık başlangıç fiyatıyla satışa sunulacak.

Read More