Buluta özel Xbox cihazının neden çıkmadığı belli olduXbox Game Pass LOG Tasarım 6

Xbox dünyasının başındaki isim Phil Spencer, buluta özel olarak tasarlanan Xbox cihazının neden çıkmadığını açıkladı.

Phil Spencer tarafından geçtiğimiz ay Twitter’da paylaşılan bir fotoğrafta Keystone isimli bulut oyun cihazı kendisini göstermişti. Bu cihaz hakkında en son WSJ’nin etkinliğinde bir açıklama yapan Spencer, cihazı şirket içerisinde denediklerini ancak çıkışın net olarak yakında olmayacağını belirtmişti. Keystone, kaçıranlar için monitör ya da televizyonlara HDMI üzerinden bağlanacak çok ufak bir donanım ve Xbox Cloud Gaming temelinde planlanıyordu. Bilmeyenler için bu servis, Xbox oyunlarının internet üzerinden oynanmasına imkân tanıyor. Servisi kullanmak için kişilerin Game Pass Ultimate abonesi olması ve yüksek hızlı Wi-Fi ya da LTE bağlantıya erişim sağlıyor olması yeterli oluyor.

Bu konuda daha önce bir açıklama yapan Microsoft, “Amacımız insanların istedikleri oyunları istedikleri cihazlarda, istedikleri yerde oynamalarını sağlamaktır. Geçen yıl duyurduğumuz gibi, kod adı Keystone olan ve konsola ihtiyaç duymadan herhangi bir TV’ye veya monitöre bağlanabilen bir oyun cihazı üzerinde çalışıyoruz.” demişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peki bu 9 ay içerisinde üretilen cihaz geliştirilmiş olmasına rağmen neden çıkmadı? Phil Spencer tarafından yapılan açıklamaya göre bunun arkasında maliyet yer alıyor. Spencer, cihazın şirket içerisinde kaldığını çünkü istedikleri fiyat seviyesine inemediklerini açıkladı. Spencer ve ekibi bu cihazı 99 dolar ila 129 dolar arasında satmak istemiş ancak bu seviyeye bir türlü ulaşılamamış.

Keystone halen tamamen rafa kalkmış değil. Ancak cihazın 2023’te gelmeyeceği artık yüzde 100 kesin durumda. Firma bunun yerine Xbox Cloud Gaming altyapısını direkt olarak akıllı televizyonlar içerisine getiriyor, odağını çok fazla bir maliyet yaratmadığı için oraya geriyor.

Xbox açıklamaları yanında bu da ilginizi çekebilir: Corsair’den bükülebilir OLED oyuncu monitörü

Read More