Bugatti Chiron ile 417 km/s hız “soruşturma getirdi”



Bugatti Chiron

Geçtiğimiz ay sizlerle Bugatti Chiron ile çekilen bir 417 km/s hıza ulaşma videosu paylaşmıştık. Bu video farklı bir noktaya ulaştı.

Direkt olarak yukarıda izleyebileceğiniz bu video Radim Passer tarafından YouTube üzerinden paylaşılmış ve çok büyük ses getirmişti. Bu videoda Bugatti Chiron ile Alman otobanına giriliyor ve tam 417 km/s hıza çıkılıyor (GPS verisi). Araç bu inanılmaz hıza ulaşma konusunda hiç zorlanmıyor çünkü bilmeyenler için inanılmaz güçte bir motor üzerine kuruluyor. Yaklaşık 3 milyon dolarlık aracın merkezinde 8 litrelik dört turbolu W16 motor yer alıyor ve bu tam 16 silindirli motor 7 ileri çift kavrama şanzıman ile destekleniyor. 1.500 beygir güç üreten makine, güç konusunda gerçek anlamda nefes kesiyor.

İlk aşamada bu videonun çekildiği konum (Kaynaklara göre Berlin ve Hannover arasındaki 6 millik bir düz bölümde) itibarıyla yasadışı sayılmadığı belirtilmişti. Ancak buna rağmen Almanya’da tepki çekmişti. Almanya Ulaştırma Bakanlığı, bu denemenin çok tehlikeli olduğunu ve başkalarına zarar verme riskinin çok yüksek olduğunu aktarmıştı.

Almanya Ulaştırma Bakanlığı, bu konuda sadece sözlü uyarı ya da endişe bildirimi ile de kalmak istemedi. Ortaya çıktığı kadarıyla Bugatti Chiron ile denemeyi yapan Radim Passer hakkında soruşturma başlatıldı.

Berlin ve Hannover arasındaki yolda yasadışı yarış düzenlemek ile suçlanan ve bunun örneği paylaştığı video olan Passer, eğer hakkında bu hafta açılacak davadan ceza alırsa hem hapis hem de büyük bir para cezası ile karşı karşıya kalabilir gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir: Ferrari’nin nefes kesen otomobili ile tanışın

Read More