Bu Netflix belgeselini mutlaka izleyin!

Eski bir jinekolog olan Doktor Donald Cline hakkındaki gerçek yeterince ürkütücü, ancak yeni Netflix belgeseli Our Father, Cline’ın suçlarını ve çocuklar üzerindeki etkisini daha da araştırıyor.


Bu Netflix belgeselini mutlaka izleyin! - Page 1

Asıl ilginç olan ise, Cline’ın Quiverfull adlı dini bir harekete (veya kült) dahil olduğu teorisidir.

Quiverfull, kendini İncil’deki medeni hukuka adamış daha fazla Hıristiyan yaratmak için mümkün olduğunca çok üremek gerektiğini savunan ve kendilerini bir dini mezhep kabul eden Duggar ailesini çevreleyen birçok skandal nedeniyle büyük ilgi gördü.

Bu Netflix belgeselini mutlaka izleyin! - Page 2

Hareket, bu belgeselde bir kez daha, bu sefer de Cline ile bağlantılı olduğu iddiasıyla anılıyor. Aşağıda hareketin gerçekte ne olduğunu ve Cline’ın aslında bunun bir parçası olup olmadığını tartışacağız.

Our Father: Quiverfull hareketi nedir?

Quiverfull, hedefin mümkün olduğu kadar çok çocuğa sahip olmak ve daha sonra bu çocukları “oklar” gibi dünyaya göndermek olduğu kült benzeri bir gruptur. Our Father’da Quiverfull , kadınların ayetin daha fazla takipçisi yaratmak ve başkalarına beyinlerini aşılamak için yetiştiriciler olarak görüldüğü The Handmaids Tale’de kendini evinde hissedecek bir organizasyon olarak tanımlanmaktadır .

Bu Netflix belgeselini mutlaka izleyin! - Page 3

Bu toplulukta, İncil’in kanun olduğuna inanıyorlar. Jacoba Ballard ve üvey kardeşlerinin Cline’ın grupla bağlantılı olduğunu düşünmelerinin nedenlerinden biri, web sitesinde İncil ayeti Yeremya 1:5’in kullanıldığını görmeleridir. “Seni annenin rahminde yaratmadan önce seni tanıyordum” ayeti Cline’ın sık sık alıntıladığı bir ayettir.

Bu Netflix belgeselini mutlaka izleyin! - Page 4

Dikkatlerini çeken sadece “üreme” açısı değildi, aynı zamanda Quiverfull üyelerinin bir gün ortadan kaybolacaklarından korktukları için yalnızca beyaz çocuklar üretmeye özen gösterdikleri gerçeğiydi. Ve Cline’ın ürettiği tüm kardeşlere bakarsanız, neredeyse hepsi mavi gözlü sarışın. Bir belgesel konusu onları “mükemmel Aryan klanı” gibi göründüğünü anlatıyor.

Bazı Quiverfull üyeleri, muhafazakar bir Hıristiyan ordusu yetiştirmek istediklerine inandıkları bildiriliyor. Grubun temelindeTanrı’nın onlara yalnızca baş edebilecekleri kadar çok çocuk vereceğine inandıkları için doğum kontrolünden kaçınmaktır.

Read More

Yorum yapın