Bu da oldu! Elektrikli otomobili için elektrik çalarken yakalandı!


Elektrikli otomobiller birçok açıdan oldukça önemli olsa da bu araçların popüler olmasının arkasındaki en önemli neden yakıt maliyetlerini azaltacağı düşüncesiydi. Gerçekten de birkaç senedir otomobil sahiplerine ciddi fiyat avantajı sağlayan bu yeni teknoloji, Avrupa’da elektrik fiyatların büyük bir hızla artması sonucu benzinden daha masraflı hale geldi.

Ortalama elektrik tüketimi 100km’de 15kWh civarında olan bir elektrikli otomobile karşılık, normal bir benzinli araç için bu 6 litre civarı bir değere denk geliyor. Bu değerler üzerinden bir hesaplama yapıldığında, elektriğin maliyeti son zamlardan sonra 12,60 euroya yükselirken, benzinin maliyeti ise 12,10 euro civarında kaldı.

Bu da oldu! Elektrikli otomobili için elektrik çalarken yakalandı!

Yani arada çok bariz bir fark olmasa da elektrikli arabaların en azından yakıt masrafı konusunda hiçbir avantajının kalmadığı ortada.

İşte bu durumdan kaynaklı mıdır bilinmez Hollandalı bir kişi, elektrik direğinden elektrik çalarken yakalandı. Üstelik bunu yapan şahsın Tesla Model 3 gibi gayet iyi bir araba kullanıyor olması da kafalardaki soru işaretlerini arttırdı. Bu olay üzerine derhal bir soruşturma başlatan Hollanda polisi benzer olayların yaşanmaması için gerekli tedbirleri almaya çalışırken, yakalanan Tesla sahibinin dört yıla kadar hapis cezası ve 100.000 dolar para cezası alması gündemde.

Read More

Yorum yapın