Brezilya’dan şarj cihazı olmadan iPhone satışına bir ceza dahaBrezilya iPhone LOG Tasarım

Apple, iPhone modellerine şarj cihazı koymama konusunda kararlı ve bu durum özellikle Brezilya’da hiç hoş karşılanmıyor.

Apple’ın Brezilya merkezli olarak aldığın cezaların sonu gelmiyor. Apple, bilmeyenler için telefonlardan şarj cihazını iPhone kutularından kaldırma kararını çevreyi korumak için aldı. Bu bağlamda firma yeni iPhone modellerinin kutusuna sadece bir Lightning / USB-C kablo koyuyor. İşte bu durumdan geçtiğimiz yıl Brezilya yönetimi hiç hoşnut olmamış ve Apple’a 2 milyon dolar ceza kesmişti. Bu cezanın arkasında iPhone 12 kutularına şarj cihazı koyulmaması yer alıyordu.

Apple benzer mantığı sürdürerek 13 ailesiyle de bir şarj cihazı vermedi. Yani halen telefonların kutusundan düşük güçte de olsa bir şarj cihazı çıkmıyor. Bu durum yeni tanıtılan 14 ailesinde de değişmedi. Daha 14 serisi gelmeden bir adım daha atan Brezilya yönetimi, geçtiğimiz ay ülkede şarj cihazı olmadan iPhone satılmasını yasaklamıştı. Apple, bu süreçte 2,3 milyon dolarlık bir cezaya da çarptırıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ancak bunlar da yetmedi. Brezilya geçtiğimiz gün başka bir mahkeme üzerinden şarj cihazı olmadan iPhone satışına ekstra 19 milyon dolarlık ceza kesti. Mahkeme ayrıca Apple’dan 12 ve 13 serisinden bir telefon almış herkese şarj cihazı verilmesini de kararlaştırdı. Aynı zamanda yeni modellerin yanında şarj cihazı verilmesi de bir kez daha karara bağlandı.

Apple, iPhone’lara şarj cihazı koymama kararının savunmak için halen “herkes hali hazırda bir şarj cihazına sahip” argümanını kullanıyor. Bu açıklamayı haklı bulandan çok haksız bulan büyük bir kitle yer alıyor. Bu arada telefonun kutusuna şarj cihazı koymayan Android telefon üreticileri de yer alıyor.

iPhone kararı yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın

Read More