Boston Dynamics ve Ghost Robotics arasında robot köpek davasıBoston Dynamics

Hyundai tarafından satın alındıktan sonra daha büyük bir şirket halini alan Boston Dynamics, bir yasal savaşa giriyor.

Bir süredir Hyundai çatısı altında yer alan Boston Dynamics, biliyorsunuz “Spot” isimli bir robot köpek modeline sahip. Spot, pazardaki en gelişmiş robot köpek ancak tek seçenek değil. Birçok başka robot firması da robot köpekler geliştiriyor, bunlar arasında Ghost Robotics de yer alıyor. İşte bu konuda sürpriz bir adım atan Boston Dynamics, rakibini kendi robot köpeklerinde Spot’a ait patentleri ihlal ettiği için dava açtı.

Ghost Robotics tarafından geliştirilen Spirit 40 ve Vision 60 isimli robot köpek modellerinde Spot’a ait yedi farklı patentin kullanıldığını tespit eden şirket, bu konuda Ghost Robotics ile uzun zamandır görüşmeler yapıldığını ancak gerekli adımların atılmadığını belirtiyor. ABD’de patent ihlal davalarına çok büyük önem veriliyor. Bu açıdan Ghost Robotics’i büyük bir ceza bekliyor gibi görünüyor. Eğer mahkeme beklenen adımı atarsa, Spirit 40 ve Vision 60 robot köpekler için satış da iptal edilecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Boston Dynamics, robot sistemleri üzerinde çok uzun zamandır çalışıyor. 6 Kasım 1992 tarihinde Marc Raibert tarafından kurulan şirket, geçtiğimiz hafta 30 yaşına bastı ve bu 30 yıllık macerasını hemen aşağıda izleyebileceğiniz kısa Twitter videosuna sığdırdı.

Bu firmanın şimdiye kadar geliştirdiği tüm robotik sistemleri görebileceğiniz videoya şu açıklama geçilmişti: “Boston Dynamics bugün inovasyon, keşif ve iş birliğinde 30. yılını kutluyor! Önümüzdeki 30 yılın bize ve robotik sektörüne neler getireceğini görmek için heyecanlıyız.”

Today, Boston Dynamics celebrates 30 years of innovation, exploration, and collaboration! We’re excited to see what the next thirty years holds for us and for the robotics industry. pic.twitter.com/eutX1kvfG3

— Boston Dynamics (@BostonDynamics) November 6, 2022

Hyundai şirketi Boston Dynamics ve robotları yanında bu da ilginizi çekebilir: Hızlı yürümeniz için tasarlanan ilginç ürün: Moonwalkers

Read More