Boston Dynamics robotu Stretch, DHL için çalışmaya başlıyorBoston Dynamics Stretch, DHL

Dünyanın en gelişmiş ve özel robot modellerine imzasını atan Boston Dynamics, depolara özel Stretch robotu için iş bulmuş durumda.

Geçtiğimiz yıllarda birçok kez el değiştiren ve en son Hyundai çatısı altına giren Boston Dynamics, biliyorsunuz birçok farklı robot geliştiriyor. Bunlardan birisi de depolara özel olarak tasarlanan Stretch modeli. Bu robotun en büyük amacı, şimdilik 23 kg’a kadar olan belirli kutuları ya da farklı objeleri taşımak / hareket ettirmek. Tekerlekleriyle hareket edebilen stabil bir platform üstüne oturan ve özel vakumlu kafa sistemiyle kaldırma konusunda çok hassas olan Stretch, benzerleriyle ortak olarak çalışma gösterebiliyor.

İşte bu robot bir seviye ticari hale getiriliyor. Yapılan resmî açıklamaya göre Stretch robot modelleri alanının devi DHL’in depolarında aktif olarak görev yapmaya başlayacak. Kurulan daha çok test gibi duran ortaklık özelinde Boston Dynamics’a 15 milyon yatırım yapacak DHL, bu robot ile yakın zamanda tüm personelini ve araçlarını ortadan kaldırmayı hedeflemiyor. Bunu yapılması şimdilik mümkün görünmüyor.

Ancak firma açık olarak geleceğin insansız depoları için önemli bir adım atıyor. Kurulan anlaşma kapsamında DHL’e çok sayıda Stretch vereceği aktarılan ancak burada net rakam açıklamayan Boston Dynamics, bilenler olacaktır Spot isimli robot köpek modelini de ticari hale pazarlıyor.

Firmanın bir de Atlas isimli insansı robotu bulunuyor ancak o halen geliştirme aşamasında yer alıyor. Firmanın en çok önem verdiği robot Atlas çünkü onun hareket kabiliyeti yapabilecekleri diğerlerine göre çok daha geniş yapıda.

İlginizi Çekebilir: Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin

Read More