Boston Dynamics, insansı robot Atlas’ın yeteneklerini gösteren yeni bir video paylaştıBoston Dynamics Atlas

Hyundai tarafından satın alındıktan sonra daha büyük bir şirket halini alan Boston Dynamics, bugün bir insansı robot Atlas videosu paylaştı.

Bir süredir Hyundai çatısı altında yer alan Boston Dynamics, bugün bir kez dah insansı robot Atlas özelinde ses getirdi. Hemen yukarıda izleyebileceğiniz videoyu paylaşan şirket, bununla Atlas’ın geldiği son noktayı gözler önüne serdi. Bu kapalı mekânda çekilen “gerçek” videoda bir yardımcı olarak karşımıza çıkan Atlas, önüne çıkan çeşitli engelleri rahatlıkla aşabiliyor ve çanta fırlatma işleminin altından başarıyla kalkabiliyor. Videonun kapanışını etkileyici bir takla ile kapatan Atlas, henüz firmanın robot köpek modeli Spot gibi ticari olarak kullanımda yer almıyor. Ancak firma bunu değiştirmek adına sürekli olarak çalışıyor. Atlas bu konuda gerçekten çok büyük gelecek vadediyor.

∗Firma bugün sayfanın en üstündeki kısa videoya ek olarak hemen yukarıdaki ayrıntılı detayların verildiği videoyu da paylaştı. Bu videoda “Atlas nesneleri nasıl tanıyor ve onlarla nasıl etkileşime giriyor? Atlas için yeni hareketleri / davranışları nasıl geliştiriyoruz? Hareket yönetimi robotiğin geleceği için neden önemli?” gibi sorulara cevaplar veriliyor.

Bir süredir Hyundai çatısı altında yer alan Boston Dynamics, dünyanın en gelişmiş robotlarına imza atıyor. 6 Kasım 1992 tarihinde Marc Raibert tarafından kurulan ve geçtiğimiz aylarda 30 yaşına basan firma, bu 30 yıllık macerasını hemen aşağıda izleyebileceğiniz kısa Twitter videosuna sığdırmıştı. Bu firmanın şimdiye kadar geliştirdiği tüm robotik sistemleri görebileceğiniz videoya şu açıklama geçilmişti:

“Boston Dynamics bugün inovasyon, keşif ve iş birliğinde 30. yılını kutluyor! Önümüzdeki 30 yılın bize ve robotik sektörüne neler getireceğini görmek için heyecanlıyız.” Boston Dynamics’in son cümlesi bizi de heyecanlandırıyor. Robotik sistemler hali hazırda oldukça gelişmiş haldeler. Ayrıca robotlar üzerinde artık Tesla gibi yenilikçi firmalar da aktif olarak çalışıyor. Yakın gelecekte robotların ulaştığı seviye günümüzden daha heyecan verici ancak korkutucu olabilir.

Today, Boston Dynamics celebrates 30 years of innovation, exploration, and collaboration! We’re excited to see what the next thirty years holds for us and for the robotics industry. pic.twitter.com/eutX1kvfG3

— Boston Dynamics (@BostonDynamics) November 6, 2022

Boston Dynamics imzalı insansı robot Atlas yanında bu da ilginizi çekebilir: Hızlı yürümeniz için tasarlanan ilginç ürün: Moonwalkers

Read More