BMW, iX üzerinde 965 km menzil getirecek özel bir pil test ediyorBMW

Elektrikli otomobil pazarının en önemli isimlerinden olan BMW, iX modelinde neredeyse 1.000 km menzil getirecek bir pili test ediyor.

Bu çalışmanın arkasında BMW ile Our Next Energy (ONE) firması yer alıyor. Bu ortaklığın temelinde de spesifik olarak ONE tarafından geliştirilen özel bir pil paketi yer alıyor. Bu daha önce Tesla’lar üzerinde de gösterilen pil paketi için firma şunu açıklıyor: “ONE’ın benzersiz uzun menzilli Gemini teknolojisi, lityum kullanımını yüzde 20, grafit kullanımını ise yüzde 60 oranında azaltıyor ve aynı zaman nikel ile kobalt kullanımını de en aza indiriyor. Bunu yaparak ONE, çevresel etkiyi önemli ölçüde azaltabilen daha sürdürülebilir bir enerji depolama teknolojisi yaratıyor.” Açıklamaya göre iki farklı kimyasal yapıyı bir araya getiren pil (LiFePoc ve LiMnO), bu sayede çevreci kalarak birim alanda yüksek menzil sunuyor. BMW ile Our Next Energy, testler kapsamında elektrikli SUV modeli iX üzerinde tam 965 km tek şarj menziline ulaşmayı hedefliyor. Bu konuda testlerin yıl sonuna kadar süreceği aktarılıyor.

BMW tarafı gibi Mercedes-Benz de elektrikli taraf için önemli çalışmalar yapıyor. Bunlardan birisi olan VISION EQXX, Mercedes’in ve elektrikli otomobil pazarının en önemli gelecek gösterimleri arasında yer alıyor. Direkt olarak yüksek verime odaklanan otomobil, bu açıdan standart araçlardan ayrılan bir yapıya sahip ve özellikle kuyruk benzeri tasarlanan uzun arka bölümüyle fark yaratıyor.

İlk duyurusu yapıldığında 1.200 km, daha sonra ise 1.000 km gerçek menzile sahip olduğu açıklanan tamamen elektrikli otomobil modeli, Mercedes-Benz COO’su Markus Schäfer’a göre EQS’ten yüzde 20 daha yüksek enerji yoğunluğuna sahip pil hücreleri kullanıyor. İşte bu özel temeller üzerine kurulan araç ile geçtiğimiz aylarda söz verilen menzile gerçek yol şartlarında ulaşıldı.

Şirket, VISION EQXX ile Almanya Sindelfingen’den yola çıktı ve tek şarjla tam 1.000 km yol yaparak Fransa Cassis’e geldi. Bu test, yakın gelecekte hayatımıza girecek elektrikli otomobiller için fazlasıyla ümit verici görünüyor. Gelecekte menzillerin daha da iyi hale gelmesi bekleniyor. Bunu sağlayacak olan ise katı hal pili gibi yeni nesil pil teknolojileri olacak.

BMW hamlesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın

Read More