BMW, daha uygun elektrikli motosiklet modelleri için ortaklık kurdu

BMW, motosiklet pazarında her zaman iddialı oldu. Firma gelecekte de öne çıkacak ve elektrikli motosikletleri sadece büyük bütçelere özel kılmayacak.

BMW, daha önce de ortak çalışmalar yaptığı Hindistan merkezli motosiklet üreticisi TVS Motor Company ile yeni bir ortaklık kurdu. Bu ortaklığın arkasında herkese hitap eden elektrikli motosikletleri, gelecek nispeten uygun fiyatlı “BMW Motorrad” modellerini hazırlamak yer alıyor.

Hindistan merkezli ucuz iş gücü ve büyük üretim adetleri ile fiyatları aşağıya çekmek isteyen Alman üretici, güzel bir adım atılmış olmasına rağmen bu ortaklıktan çıkacak ilk çözümlerin hemen gelmeyeceğini aktarıyor. Kaynaklara göre firma ortaklığın meyvelerini ancak iki yıl sonra toplayacak.

Yapılan açıklamaya bakılırsa TVS Motor Company ile ortak bir platform kurulacak ve bu platformdan BMW kadar TVS de yararlanacak. İki büyük isim gelecekte çok sayıda gelişmiş modeli karşımıza çıkaracak ve motosiklet pazarının elektrikli dönüşümünü ciddi şekilde hızlandıracak.

Firma alanda en son BMW CE 04 elektrikli motosiklet ile ses getirmişti

Önce konsept, sonra üretim versiyonu gözler önüne serilen elektrikli motosiklet modeli BMW CE 04 için geçtiğimiz aylarda tam boyutlu seri üretimin başladığı açıklandı. Dikkat çeken model 2022 içerisinde karşımıza çok daha fazla çıkacak gibi görünüyor.

Tasarımsal olarak bizce etkileyici görünen model, teknik olarak bakarsak kalbinde 15 kW / 20 beygir normal, 42 beygir / 31 kW maksimum güç verebilen bir elektrik motoru olan model, bununla 50 km/s hıza 3 saniye altında çıkabiliyor.

Bir elektrikli modelden beklendiği üzere fazlasıyla seri olan CE 04, maksimum 120 km/s hıza çıkabiliyor ve bu birçok kişi için fazlasıyla yeterli görünüyor. CE 04’ün maksimum 32 kW / 31 beygir güç verebilen bir alt sürümü de bulunuyor. Bu modelde de güç düşmesine rağmen maksimum hız 120 km/s olarak kalıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modelin üst versiyonu 8.9 kWh pil paketine sahip ve kullanıma bağlı olarak 130 km kadar menzil getiriyor. Gücü daha düşük olan modelin menzili ise 100 km olarak açıklanıyor. Opsiyonel hızlı şarj sistemleri ile elde edilebilen BMW CE 04, 230 kg ağırlığında ve bu yüzden kolay hareket ettirmek adına bir geri vitese de sahip.

Modelin başlangıç fiyatı satışa sunulduğu zaman 12 bin dolar seviyesinde olabilir. Motosikletin polisler için özel bir sürümünü olacağını da belirtelim.

İlgili Video

Read More