Blue Origin, uzay turizmi özelinde altı kişiyi uzaya çıkardı [4 Haziran]Blue Origin, uzay turizmi özelinde altı kişiyi uzaya çıkardı [4 Haziran]

Dünyanın en zengin insanlarından Jeff Bezos, kendi uzay şirketi Blue Origin ile uzay turizmi özelinde önemli kalkışlara devam ediyor.


Advertisement

Amazon’un kurucusu ve eski CEO’su Jeff Bezos, uzay turizmini gerçeğe dönüştürme konusunda sahibi olduğu uzay şirketi ile adımlarına devam ediyor. Bu sefer NS-21 görevi kapsamında uzaya direkt olarak yukarıdaki videoda görebileceğiniz Evan Dick, Katya Echazarreta, Hamish Harding, Victor Correa Hespanha, Jaison Robinson ve Victor Vescovo çıkarıldı. Blue Origin’in beşinci kalkışı bir kez daha Texas’ta yer alan merkezden New Shepard isimli roket aracılığıyla yapıldı. New Shepard, konuklarını büyük pencerelere sahip Crew Capsule 2.0 uzay aracı içerisinde uzaya çıkardı ve daha sonra geriye gelerek dikey olarak iniş yaptı. Konuklar yine çok kısa bir süre boyunca yerçekimsiz ortam deneyimi elde etti ve kapsüldeki paraşüt ile son ateşleme sistemiyle sorunsuz olarak geriye döndü.

Hatırlamak adına Blue Origin firmasının ilk insanlı görevinde Jeff Bezos yanında kardeşi Mark Bezos, 82 yaşındaki Mary Wallace Funk ve 18 yaşındaki Oliver Daemen uzaya çıkış yapmıştı. Bir sonraki Blue Origin görevinde ise Star Trek dizisinde Kaptan Kirk‘i canlandıran dünyaca ünlü aktör William Shatner uzaya gitti.

1931 doğumlu 90 yaşındaki Shatner, uzaya çıkış yapan en yaşlı insan oldu. Bu görevde kısa bir süre için yerçekimsiz ortam deneyimi elde eden ve sorunsuz olarak geriye dönen Shatner yalnız değildi. Onunla beraber Chris Boshuizen, Glen de Vries ve Audrey Powers da kısa süreli de olsa uzayın tadına varmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NS-19 adı verilen üçüncü insanlı Blue Origin görevinde uzaya altı farklı kişi çıkarıldı. Bu kişiler Laura Shepard Churchley, Michael Strahan, Evan Dick, Dylan Taylor, Cameron Bess ve Lane Bess olmuştu.

NS-20 adı verilen dördüncü görevde ise ticari müşteriler Marty Allen, Sharon Hagle, Marc Hagle,  Jim Kitchen ve George Nield uzaya gönderilmişti. Görevde aynı zamanda Pete Davidson’un yerini alan, New Shepard’in mimarı Gary Lai de yer aldı.

Blue Origin görevi yanında bu da ilginizi çekebilir: Ferrari’nin nefes kesen otomobili ile tanışın

Read More