Bitcoin’in güvenliği 10 yıl içinde kırabilecek mi? İşte sebebi!


Kuantum bilgisayarlar yaklaşık on yıl içinde, cep telefonlarını, banka hesaplarını, e-posta adreslerini ve tahmin ettiğiniz gibi Bitcoin cüzdanlarını koruyan kriptografik şifrelemeyi kıracak kadar güçlü hale gelebilir. Detayları haberimizin devamından hep birlikte takip edelim.

Bitcoin’in güvenliği 10 içinde kırabilecek mi? İşte sebebi!

Bitcoin ağ güvenliği, SHA-256 adlı bir şifreleme algoritması kullanır ve günümüz itibari ile modern bilgisayarlar için tamamen aşılmazdır. Bununla birlikte, 25 Ocak 2022’de yayınlanan bir araştırma makalesinde, Sussex Üniversitesi’nin bilim adamları, kuantum hesaplamanın önümüzdeki on yıl içinde bunu değiştirmesinin beklendiğini öne sürdüler.

Bitcoin, bir liste halinde birbirine bağlı bir dizi dijital blok olan Blockchain’e dayanır ve ağında meydana gelen tüm işlemlerin kayıtlarını tutar, esasen kimin neye sahip olduğuna dair kalıcı ve şeffaf bir defterdir.

Örneğin, birisi Bitcoin tarafından kullanılan temel şifreleme şemasını kırabilirse, bu anahtarları tahrif edebilir ve madeni paraları çalmak veya başka dolandırıcılık faaliyetleri yürütmek için işlemleri değiştirebilir.

Ne yazık ki, bir kuantum bilgisayar, eğer yeterli boyut ve güçte ise benzersiz yetenekleri ile bu sorunları basitleşerek mevcut şifrelemeyi işe yaramaz hale getirebilir ve bu durum, günümüzün kripto para birimleri için önemli bir risk teşkil ettiği anlamına gelir.

Bitcoin’in şifresini çözmek

Modern şifreleme şemaları, en önde gelen süper bilgisayarların bile kırılması yüzyıllar alacak ciddi matematik problemlerine dayanır. Araştırmacılar, 1,9 milyar kübitlik gelecekteki kuantum bilgisayarların ise Bitcoin’in şifrelemesini 10 dakika içinde kırabileceğini tahmin ediyor. 

317 milyon kübitlik bir makine, görevi bir saat içinde yönetmek için yeterli olacaktır. Ancak, güvenliği kırmak için tam bir gününüz olsaydı, 13 milyon kübitlik bir sistem bu görevi başarıyla yerine getirebilirdi.

Read More

Yorum yapın