Bitcoin’de 25.000$ seviyesi test edilebilir! İşte o tarih


Kripto para camiasında uzun süredir bir deprem söz konusu. Bitcoin ve diğer coinlerde ciddi bir düşüş yaşanmasının ardından yatırımcılar endişeli idi. Şimdi ise rahatlayan piyasa ile yukarı yönlü bazı denemeler yapılabilir.

Bitcoin’de 25.000$ seviyesi test edilebilir!

bitcoin

Piyasalardaki yorumlara bakılırsa risk iştahı görünümünde bazı düzelmeler söz konusu. Geçen hafta yoğun bir şekilde Fed Başkanlarının konuşmaları gündemi rahatlatmış ve Fed’in bir sonraki hamlelerine yönelik sözlü yönlendirme (guidance) oluşturdu. Bununla beraber Cuma günkü kapanışlarda ABD endeksleri %3’ün üzerinde getiri ile haftayı sonlandırırken, bu sabah ABD vadelileri açılış öncesi %1’lik kazanımlarla haftayı açıyor. Nispeten rahatlayan piyasa en kötü kararın dahi belirsizlikten daha iyi olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Bitcoin haftasonu 21.000$ seviyesi üzerinde tutunarak geçirirken, geçen hafta belirttiğimiz 25.000$ seviyesine doğru tepki beklentilerini de artırdı. 17.600$ seviyesini 19 Haziran’da test etmemizin ardından gelen kuvvetli alım Bitcoin’de 20.000$ üzerinde kalıcılık sağladı. Borsalardaki Bitcoin rezervleri son 3,5 yılın en düşük seviyesine gerilerken, diğer tarafta piyasaya 4,1 milyar dolarlık stablecoin girişi oldu. Rakam büyük olmasa da geçen hafta kapatılan short BTC ETF pozisyonları ve az da olsa yaratılan para girişleri bizler açısından satış iştahının azaldığına yönelik bir gösterge.

Borsalardaki bu çıkış hem BTC arzının azalmasından kaynaklık fiyat için yukarı bir etmen hem de volatilitenin azalmasında yine sağlıklı fiyat oluşumunu destekleyen bir unsur. Bu hafta kripto paralar açısından yoğun geçecek; IOST, SXP, Waves, Axie Infinity, COTI, Elrond ve Mina’da haber akışları ve ekonomik takvimleri yoğun olacak. Diğer tarafta ECB Başkanı Lagarde’ın vermiş olduğu iş kanıtı (PoW) yasaklama teklifi 30 Haziran tarihinde görüşülecek. Goldman Sachs Celcius’un batması durumunda satın alınması üzerine 2 milyar dolarlık fon toplama roadshowuna çıkıyor. Celcius için kurtarılma planlarının ABD’li dev bir bankadan gelmesini olumlu buluyoruz.

Bitcoin’i teknik olarak ele aldığımızda; 21.000$ ve 21.500$ arasına sıkışan seyir devam ederken, 21.000$ üzerine oturması ters OBO formasyonunu çalıştırabilir ve 25.000$ hedefli tepki beklentimizi karşılayabilir. Göstergelerde aşırı alıma ilişkin bir sinyalin de olmayışı henüz büyük tepki hareketinin de gelmediğinin bir göstergesi. Bu nedenle Bitcoin için 21.000$ seviyesinin gerisi stoplu gitmek kaydıyla 25.000$ denemelerine açık olunabilir.

Read More

Yorum yapın