“Bir süreliğine kapalıyız”; Ford, F-150’nin rekora koşan talep sürecini askıya aldı

Ford F-150 Lightning

Altyapı niteliklerinin yanında sipariş adetleriyle de tarih yazan Ford F-150 Lightning için sipariş alımları bir süreliğine askıya alınıyor.

Ford’un elektrik dönüşüm planlamarı arasında şüphesiz en önemli isimlerin başında artık ikon haline gelmiş F-150 geliyordu. Markanın Amerika’da yıllardır segment liderliğini kimselere bırakmadığı böyle bir ismi dönüşüm içerisine alması beraberinde bazı talep endişelerini de getirdi. Ford F-150 Lightning rozetiyle tanıtımı gerçekleştirilen bu versiyonun sahneye çıkışıyla birlikte endişelerin yerini adeta bir ilgi patlaması aldı. İlk andan itibaren kullanıcı tarafında büyük ilgi gören model, Ford’un üretim kapasitesini artıma konusunda ek yatırım yapma gereksimini bile ortaya çıkartmıştı. Geçtiğimiz eylül ayında 250 milyon dolarlık bir ek bütçenin açıklandığı F-150 Lightning üretim bandı için 450 kişilik yeni istihdam da planlamalar arasında kendisine yer buldu. Resmi kaynaklardan gelen son bilgiler ise talebe karşı bunun bile yeterli olmadığını ortaya koyuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ford F-150 Lightning siparişleri 200 bin sınırına dayandı

Markanın resmi kaynakları tarafından paylaşılan son rakamlara baktığımızda, F-150 Lightning siparişlerinin 200 bin sınırına dayandığını görüyoruz. Bunun sürekli olarak artma eğiliminde olduğunu gören Ford da, fabrikanın üretim kapasitesini düşünerek bir süreliğine sipariş sürecini askıya alma yönünde bir karar duyurdu. 2023 yılına kadar 80 bin civarı üretim hedefi olan markanın, 150 bin adedi geçen halihazırdaki siparişler için bile üç yıl gibi ciddi bir teslimat sürecine ihtiyacı olacak. Kısa süre önce ilk test örnekleri banttan indirilen Ford F-150 Lightning’in 40 bin dolar seviyesinde başlangıç fiyatına sahip olması planlanıyor. 426 beygirlik güç ve 1.050 Nm tork sunabilecek olan giriş seviyesi versiyonda kullanıcılara 370 kilometrelik maksimum menzil vadediliyor. Modelin en yüksek noktasında çift elektrik motorlu bileşim 563 beygir güç ve 1050 Nm tork değerleri kullanıcıları bekliyor.

İlgili video

Mustang Mach E

Read More