Bir ilke imza atıldı, Ay toprağı örnekleri üzerinde bitki yetiştirildiAy Toprağı

Bilim insanları bir ilke imza attı ve kısa süre önce buraya getirilen Ay toprağı örnekleri üzerinde bitki yetiştirdi. Bunun için NASA’dan özel örnekler alındı.

Dünya atmosferi dışında bitki yetiştirmek adına önemli çalışmalar yapılıyor. Bunlardan birisine Dünya üzerinde imza atıldı. Florida Üniversitesi araştırmacıları, NASA’nın Apollo 11, 12, 17 görevlerinde elde edilen Ay toprağı örnekleri üzerinde bitki yetiştirmeyi başardı. Kaynaklara göre NASA’nın elinde 382 kg’lık Ay’dan gelen toprak örneği yer alıyor. Araştırma ekibine ise sadece 12 gram örneğin geldiği aktarılıyor. Bu az miktara rağmen Ay toprağı üzerinde ufak da olsa yaşam oluşturan bilim insanları, süreçte güneş ışığı, su ve özel besin sıvısı kullandı. Burada farklı toprak tiplerinde birçok deneme yapıldığı, farklı topraklar arasındaki en büyük farkın boyut konusunda ortaya çıktığı açıklandı.

ABD’nin Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, Ay’a tekrardan insan göndermek adına çalışmalar yapıyor. Ancak bu gelişme hemen olmayacak. Geçtiğimiz aylarda konuşan NASA yöneticisi Bill Nelson, NASA’nın Ay’a insan gönderme hedefini ertelediğini ve bunun 2025’ten önce gerçekleşmeyeceğini ifade etmişti. Nelson yaptığı açıklamada, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Ay’a insan gönderme planına atıfta bulunarak, “Trump yönetiminin 2024’te Ay’a insan gönderme hedefi teknik fizibiliteye uygun değildi” dedi.

Nelson, ayrıca NASA’nın Artemis programı olarak bilinen Ay’a insan gönderme misyonunun 1. görevinin 2022 baharına ertelendiğini, Artemis II misyonunun 2024’e ve Artemis III misyonun 2025’e ertelendiğini söylemişti. Ay’a yeniden insan götürmen için biraz daha zamana ihtiyaç duyan NASA, tahmin edebileceğiniz üzere birçok farklı proje üzerinde çalışıyor ve bunlar için SpaceX gibi partnerlerden yardım alıyor.

Ay Toprağı gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Çok ses getiren yarı insansı robot Ameca

Read More