Bill Gates “metaverse” hakkında konuştu, gelecek tahmini yaptı

Facebook’un olmasa da artık Facebook yani Meta ile özleştirilen metaverse kavramı için bu sefer yaşayan efsane Bill Gates konuştu.

Facebook ya da çatı şirket temelli yeni adıyla Meta, geçtiğimiz aylarda metaverse konusunda büyük bir gösterim yaptı. Direkt olarak “gerçeklikten kaçış” olarak nitelendirebileceğimiz metaverse, Meta’nın kurmak istediği bir “sanal dünya” olarak karşımızda yer alıyor.

Bilim kurgu filmlerinden gördüğümüz sanal dünya konseptini “Horizon (İş, oyun ve eğlence için farklı sürümleri var)” adı verilen metaverse dünyasına özel bir sosyal ağ ile birleştiren Meta, dijital avatarlar ile etkileşime geçilecek sanal gerçeklik merkezli uçuk bir gelecek hayali oluşturuyor.

Metaverse’yi sadece eğlence değil çalışma hayatı (Sanal karakterler ile istenilen her yerde toplantı vb.) için de planlayan Meta, aynı zamanda süreci sadece sanal ile kısıtlamak da istemiyor. Firma, fiziksel dünya ile sanalı birleştirmek yani temel olarak artırılmış gerçeklik temelinde bir metaverse kurmak istiyor.

İşte bu yeni dönem hakkında açıklama yapan Bill Gates, blog yazısında önümüzdeki iki ila üç yıl içerisinde tüm sanal toplantıların metaverse içerisinde yapılacağını düşündüğünü aktardı. Bill Gates, toplantıların metaverse evreninde üç boyutlu avatarlar ile yapılır hale geleceğini söylüyor ve bu tahmin kesinlikle uçuk görünmüyor.

Bu süreci daha şimdiden kullananlar bulunuyor ve bunun faydasını görenler süreçten çok memnun olduklarını aktarıyor. Çünkü üç boyutlu evrende üç boyutlu karakter ile toplantı yapıldığı zaman, çalışma ortamının dağınıklığı sorun olmaktan çıkıyor, ufak bir toplantı için dahi makyaj yapma ya da kıyafet hazırlama derdi bitiyor.

Some said an open-world experience this immersive wasn’t possible. But it’s already here. And you don’t even need silly VR headsets.

Introducing, ✨Icelandverse✨#icelandverse pic.twitter.com/b1cf1REKl9

— Inspired by Iceland (@iceland) November 11, 2021

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Metaverse konusunda en son İzlanda merkezli bir paylaşım ses getirmişti

Meta’nın kurmak istediği sanal gerçeklik ile yukarıdaki video ile dalga geçen İzlanda, karşımıza “gerçek gerçeklik” olarak aktarılan Icelandverse ile çıktı.

“Bazıları bu kadar sürükleyici / etkileyici bir açık dünya deneyiminin mümkün olmadığını söylüyor ancak zaten burada. Ayrıca burada saçma sapan VR başlıklara ihtiyacınız yok” açıklaması ile paylaşılan videoda, Facebook / Meta CEO’su Mark Zuckerberg ile çok ciddi şekilde dalga geçilmişti.

İzlanda bu video ile ülkeye turist çekmeye çalışıyor ve bunda başarıya da ulaşacak gibi görünüyor. Meta’nın hedeflediği gerçeklikten kaçış, insanoğlunun geleceği için hiç iyi görünmüyor ve gerçek deneyimlerin kıymetini bilmek gerekiyor. İzlanda bu video ile direkt olarak buna gönderme yapıyor ve “hayatı yaşama” konusunda sanal gerçekliğe ihtiyacımız olmadığını belirtiyor.

İlginizi Çekebilir

OPPO’dan dikkat çeken konsept telefon

Read More