Bilgisayar pazarı son çeyreği tarihi düşüşle kapattıHuawei MateStation X 2023

Bilgisayar pazarı çok iyi dönemler geçirmiyor. Tüm sektör son çeyreği gerçekten büyük, hatta tarihe geçen bir düşüşle kapattı.

Araştırma şirketi Gartner tarafından açıklanan sonuçlara göre, 2022’nin dördüncü çeyreğinde dünya çapındaki bilgisayar sevkiyatları 2021’in dördüncü çeyreğine kıyasla tam yüzde 28,5’lik düşüşle 65,3 milyon oldu. Gartner’a göre bu durum, 1990’lardan bu yana en büyük çeyreklik sevkiyat düşüşüne işaret ediyor. Tüm PC satışları 2022’de 286,2 milyon adede ulaşarak 2021’e göre yüzde 16,2’lik bir düşüş gördü. Peki neden? Neden PC pazarı bu kadar büyük bir düşüş gördü? Burada tek bir neden vermek zor çünkü durumu birden fazla neden etkiliyor. Bilgisayar yatırımlarını pandemi döneminde tamamlayan çok sayıda kişi bulunuyor, aynı zamanda güncel ekonomik tablolar da alımları ciddi şekilde etkiliyor.

Gartner Analist Direktörü Mikako Kitagawa, “Küresel durgunluk beklentisi, artan enflasyon ve yüksek faiz oranları PC talebi üzerinde büyük bir etki yarattı” dedi ve ekledi: “Birçok tüketicinin pandemi sırasında satın alınmış yeni PC’lere sahip olması ve satın alma motivasyonunu ortadan kaldıran uygun fiyatlı ürün eksikliği, PC talebinin son yılların en düşük seviyesine gerilemesine neden oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu durum 2023’ün ilk çeyreğinde biraz toparlanabilir. Çünkü CES 2023 kapsamında dikkat çekici ürünler tanıtıldı. Bu PC’lere bir talep olacaktır ancak yine de 2023 yılında sektörü çok kolay bir yıl beklemiyor.

Bilgisayar pazarındaki son durum yanında bu da ilginizi çekebilir: Hızlı yürümeniz için tasarlanan ilginç ürün: Moonwalkers

Read More