Bilgisayar aksesuarı üreticisi NZXT yeni nesil termal macun geliştirdi!


PC aksesuar üreticisi NZXT, termal macun piyasasına adımını atıyor. Şirketin yüksek performanslı termal macunu, çinko oksit, alüminyum ve sıvı polimerden oluşan özel olarak tasarlanmış bir formül ile yapıldı. Kısa devreyi önlemek için elektriksel olarak iletken olmayan macun böylelikle çabuk kürlenmez*CPU ve GPU çekirdeklerinde kullanıma uygun olan macun, üç yıllık raf ömrüne sahipken, uygulanması ve temizlenmesi kolay olduğu söyleniyor.

*Kürleme: Kürleme, polimer kimyası ve süreç mühendisliğinde, elektron ışınlarının, sıcaklığın veya kimyasal katkıların sağladığı, polimer zincirlerinin çapraz bağlanması yoluyla bir polimer malzemenin sertleştirilmesi anlamına gelen bir terimdir.

Yeni nesil termal macun, bilgisayar kullanıcılarını sevindirecek

Macun, 6,3 W/mk (yüzey alanının metrekaresi başına watt) termal iletkenlik derecesi, 35~220*10³ mPa.s viskozite derecesi ve 3,5 g/cc özgül ağırlık derecesi özellikleri taşıyor. Kimyasal kurallara göre, termal iletkenlik derecesi ne kadar yüksek olursa, malzemenin ısı iletmede o kadar iyi olduğu görülüyor.

NZXT yeni macunu için, geleneksel iletken olmayan macunlara kıyasla, sıvı metal gibi daha egzotik TIM’ler kadar iyi performans göstermediği, ancak uygulanmasının çok daha kolay olduğu ve yanlışlıkla temas edilirse bile donanımı öldürmediğini açıkladı.

NZXT, 2004 yılında Johnny Hou tarafından kuruldu. Şirketin ilk ürünü olan Guardian kasası, Transformers serisinden fırlamış gibi görünen plastik bir ön çerçeveye sahipti. NZXT‘nin bu kasası, PC donanımları için özel yapım kasa hareketine öncülük etmeye yardımcı oldu. O zamandan beri birkaç değişik ürün kategorisiyle yoluna devam eden firma, hatta özel ve önceden oluşturulmuş PC’ler sunuyor.

NZXT’nin yüksek performanslı termal macununun fiyatı 3g’lık bir tüp için 9,99 $ (173₺) ve 15g’lik bir tüp içinse 19.99 $ (346₺)’dır. Her iki macunu da bugünden itibaren NZXT’nin web mağazasından satın alabilirsiniz. (3gr’lık tüp için, 15gr’lık tüp için)

Read More

Yorum yapın