Benzine ve motorine bu akşam zam!


Rusya Ukrayna krizi başlamadan bir süre önce dolar kuru yatay bir şekilde ilerliyordu. Ancak Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının ardından dolar fiyatında artış başladı. Bu da direkt olarak akaryakıt fiyatlarını etkiliyor.

Akaryakıt sektörü temsilcileri tarafından yapılan açıklamada benzine 1,61 TL; motorine ise 1,51 TL zam geleceği ifade edildi. NTV’nin aktardığı açıklamada “Benzin grubunda 1,61 TL, motorin grubunda 1,51 TL fiyat artışı beklenmektedir. Ancak fiyat değişikliklerinin ne zaman ve ne kadar olacağı ile ilgili son karar üst makamlarca verilmektedir” ifadeleri yer aldı.

Benzine ve motorine bu akşam zam!

benzin

Cuma gece yarısından sonra benzine 1.80 TL zam geliyor. Motorin zammı da benzer bir rakam olacak ancak zamanı belli değil.

— Nihat Sırdar (@nihatsirdar) February 24, 2022

Dünyanın en büyük petrol üretici ülkelerinden biri Rusya. Batı’nın ülkeye yapacağı yaptırımlar karşısında tedarik zincirinde problemler doğmaya başlayacaktır.  Bölgede yaşanan kriz ve ülkelerin birbirlerine ekonomik yaptırımları ne yazık ki savaşla alakası olsun olmasın herkesi etkiliyor.

Pandemiden bu yana sürekli zamlanan akaryakıt şimdi bir darbe daha alacak. Jeopolojik nedenler sebebiyle riskler ve fiyatlarda sürekli bir artış söz konusu olabilir. 

Geçen yıl Ocak ayında benzinin litre fiyatı 7 lira civarlarında seyrediyordu. Şimdi ise 14 liraya kadar dayanmış durumda. Bölgede yaşananlara göre bu durum değişkenlik gösterebilir.

Read More

Yorum yapın