Benzin ve motorin fiyatları için sürücüleri üzecek yeni zambenzin

Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’dan (EPGIS) alınan son haberlere göre benzin ve motorin  fiyatlarına yeni bir zam yapılıyor.

Küresel anlamda petrol fiyatları son birkaç aydır sabitlenmek bilmiyor. Bir düşen bir artan fiyatlar hem küresel salgından hem de politik durumlardan etkileniyor. Son günlerde de brent petrol bir kez daha artış eğilimine girdi. Bunun da benzin ve motorin fiyatlarına yansıması bekleniyordu. Son açıklamalara göre benzine 88 kuruş, motorine 151 kuruş zam geldi. Yapılan yazılı açıklamada, “Akaryakıt Ürünlerinde Fiyat Artışı 03/03/2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; Benzinde 0,88 Motorinde 1,51 TL/LT Pompa satış fiyatlarına yansıyacak şekilde artış olmuştur.”  ifadelerine yer verildi.

Böylece Ankara’da ortalama 16,65 liradan satılan benzinin litre fiyatı 17,53 lira olacak. Benzinin litresi İstanbul’da 17,44 liraya, İzmir’de 17,55 liraya çıkacak. Motorinin litresi Ankara’da 17,67 liraya çıkmış oldu.. İstanbul’da 17,59 liraya, İzmir’de 17,67 liraya kadar ulaştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Benzin ve motorin için Eşel Mobil Sistemi nedir?

Eşel Mobil Sistemi akaryakıt fiyatlarının artışına karşı 17 Mayıs 2018’de başlayan bir sistemdir. Amacı gelen zamlar karşısında kullanıcıları korumaktır. Herhangi bir zam geldiğinde zam oranında ÖTV miktarından düşüş sağlanıyor.

Böylece gelen zamlar kullanıcılara yansıtılmıyor. Sistem akaryakıtlar için 8 Ocak’ta sona ermişti. Ancak değişen fiyatlar doğrultusunda tekrar geri dönmüştü. Benzin, motorin ve otogaz dahil tüm akaryakıt çeşitlerinde hali hazırda uygulanan bu sistem sayesinde kimi zaman, zamlar  ve indirimler ceplere yansımıyor.

İlginizi çekebilir

Çinli Rolls-Royce” Hongqi H9 ile tanışın

Read More