Belirli otoyollarda hız sınırı artışı 1 Temmuz itibarıyla başlıyorOtoyollarda hız sınırı artırılıyor

Otoyollarda hız sınırı artışı 1 Temmuz itibarıyla başlıyor. Bu konuda resmi olarak gerekli bildirimler yapılmış durumda.

Bugün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun imzasıyla il valiliklerine otoyollardaki yeni hız sınırlarına ilişkin bildirim gönderildi. Süreç hakkında daha önce üç farklı otoyolda hız limitinin arttırılacağını söyleyen İçişleri Bakanı, “Kuzey Marmara, İstanbul-İzmir ve Ankara-Niğde” otoyolunda üst sınırın saatte 140 km’ye çıkarılacağını söylemişti. Aynı açıklamada 120 km 140 km’ye, idari yaptırım ise 154 km seviyesine çıkarılacak bilgisi de verilmişti. Şimdi ise 1 Temmuz’da başlayacak yeni dönem için resmi olarak Edirne’den Şanlıurfa’ya kadar uzanan otoyolda (Ankara – Niğde arası hariç) 130 km/s, Kuzey Marmara, İstanbul-İzmir, Ankara-Niğde otoyollarında ise 140 km/s hız limitinin uygulanacağı duyuruldu.

Bu konuda daha önce “…ama bu 154 km hız yapsınlar demek değildir…” diyen Süleyman Soylu, yollar için hız konusunda da bir standardizasyona gidileceğini de açıklamıştı. Bu konuda tam olarak şu aktarılmıştı: “Bölünmüş yollarda da ayrı bir şey getiriyoruz. Giresun’dan girdiniz, Ordu’ya çıktınız. Bütünleştirmeyi, sürücünün kafasını karıştırmayacak, şurada ne kadardı, tabelaya bakayım… Standardizasyonu da önümüzdeki günlerde sağlayacağız.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hız sınırı artışı şu an birçok sürücü tarafından olumlu karşılanıyor, birçok sürücü bu yollarda hali hazırda 140 km/s üstünde yol alınıyor diyor, bazıları ise artışın halen kötü sonuçlar doğurabileceğini düşünüyor. Fakat yeni nesil otomobil modelleri artık hız konusunda eskiye oranla çok ama çok daha güvenli durumdalar. Yeni nesil araçlarda yüksek hıza çıkıldığını anlamak bile zorlaşmış durumda.

Bu konuda iş elbette sürücülerde bitiyor ve herkesin bilinçli şekilde araç kullanması gerekiyor. Kimse limitlere ulaşmak ya da limitleri zorlamak zorunda değil.

Hız sınırı kararı yanında bu da ilginizi çekebilir: OPPO’nun hazırladığı ilginç telefon konsepti

Read More