Bakan, otomobildeki yeni matrah düzenlemesi için tarihi verdiTürkiye'de en çok satan otomobil modelleri LOG Tasarım matrah düzenlemesi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, otomobillerde ÖTV indiriminin gündemlerinde olmadığını ancak bir matrah düzenlemesi yapılacağını duyurmuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, geçtiğimiz hafta sık sık gündeme gelen otomobilde ÖTV indirimi olacak iddialarına son noktayı koymuştu. Bakan bir açıklama yaparak vergide indirim yok, sadece “matrah artırımı ile ilgili çalışıyoruz” demişti. İşte bu konuda bugün resmi bir tarih geldi. Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) temsilcileri ile bir araya gelen Nureddin Nebati, otomobildeki yeni matrah düzenlemesinin 1 Aralık tarihinde yürürlüğe gireceğini açıkladı. Bunun haricinde herhangi bir bilgi ise verilmedi. Bu düzenleme sonrasında bazı sıfır araç fiyatlarının ciddi şekilde düşmesi bekleniyor. Ancak düşük fiyatlar bile çok yüksek olacak. Çünkü fiyatları esas olarak güncel olarak oldukça yüksek seviyede yer alan kur ve ÖTV artırıyor.

Türkiye’de ÖTV, daha önce de aktardığımız üzere otomobil fiyatlarına çok büyük etkiyor. Örneğin Türkiye’de yakın zaman önce satışa sunulan araçlardan elektrikli Volvo C40 Recharge’ın altta yer alan P6 versiyonu, normalde 936 bin TL fiyata sahip. Bu rakamın üstünde ÖTV eklendiği zaman fiyat 1.497.904 TL oluyor. Bunun üstüne yüzde 18 KDV eklenince aracın satış fiyatı 1.773.327 TL seviyesine kadar çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aynı aracın P8 versiyonu ise vergiler hariç 1.026.210 TL, vergiler ile 1.946.2984 TL oluyor. Volvo’nun diğer tamamen elektrikli SUV modeli XC40 Recharge ise vergiler hariç 916 bin TL fiyata sahip. Aracın satış fiyatı ise vergilerden sonra tam 1.735.567 TL oluyor.

Matrah düzenlemesi tarihi yanında bu da ilgisizi çekebilir: Hızlı yürümeniz için tasarlanan ilginç ürün: Moonwalkers

Read More