Avrupa Merkez Bankası Bitcoin’e açıktan savaş ilan etti!


Gerek kripto para borsası gerekse de bu borsanın en önemli ismi olan Bitcoin oldukça zor zamanlardan geçiyor. Bir dönem 100.000 dolarların konuşulduğu bu pazarda, artık lider para birimi 17.000 dolar seviyesinde tutunabilmek için bile büyük uğraş veriyor. Özellikle FTX skandalı sonrası daha da zor günler geçirmeye başlayan bu pazara bir darbede Avrupa Merkez Bankası’ndan geldi.

Bünyesinde bulundurduğu bütün Avrupa ülkelerinin ortak ve tek merkez bankası konumunda olan, bu statüsünden dolayı da dünyanın en güçlü 3 merkez bankasından biri olarak gösterilen Avrupa Merkez Bankası (ECB) Genel Müdürü Ulrich Bindseil, kripto paraların spekülasyonlara dayalı bir şey olduğunu ve bu nedenle de asla ödeme veya yatırım aracı olarak değerlendirilemeyeceğini söyledi.

Avrupa Merkez Bankası Bitcoin’e açıktan savaş ilan etti!

Düşüncelerini, paylaştığı bir blog yazısıyla dile getiren Bindseil, kripto paraların sonunun yakın olduğunu, uzun vadeli bir ömrünün kalmadığını ve Bitcoin’de dahil olmak üzere bütün kripto paraların günden güne gerileyeceğini söyledi. Bu sözlerini diğer yatırım araçlarıyla kıyaslama yaparak destekleyen Bindseil, altının kendinden bir değerinin olduğunu, gayrimenkullerin nakit akışı sağladığını, hisse senetlerinin temettü gelirlerinin olduğunu ve emtiaların ise zaten günlük hayatın içerisinden geldiğini belirterek, kripto paraların bu özelliklerin hiç birine sahip olmadıklarını söyledi.

Aslında Avrupa Merkez Bankası’nın üst düzey yönetiminden gelen bu eleştiriler, kripto paralara karşı yapılmış ne ilk ne de son saldırı. Asıl önemli olan kripto paraların bu tarz söylemlere nasıl yanıt vereceği.

Read More

Yorum yapın