Avrupa Birliği, USB-C portunu tek standart yapmak için toplanıyorAvrupa Birliği iPhone USB-C LOG Tasarım

Avrupa Birliği telefonlarda ve diğer elektronik ürünlerde ortak şarj portu kullanılması konusunda büyük bir adım atmaya hazırlanıyor.


Advertisement

Avrupa Birliği elektronik atığı azaltmak adına Avrupa’da satılacak telefonlar ve diğer birçok elektronik ürün için ortak şarj portu zorunluluğu getirmek istiyor. İşte bu konuda 7 Haziran tarihinde son karar özelinde bir araya gelinecek. Eğer yapılacak görüşme ve oylamalardan olumlu bir karar çıkarsa (Yüzde 100 çıkması bekleniyor), Avrupa’da satılacak iPhone’lar dahil birçok yeni nesil üründe USB-C portu standart olacak. Günümüzde çıkan hemen hemen tüm Android telefon ve tablet modeli USB-C kullanıyor. Bu açıdan Avrupa Birliği tarafından devreye alınması hedeflenen yeni mevzuat özellikle iPhone’larda Lightning kullanmayı sürdüren Apple’ı ilgilendiriyor. Yeni mevzuat ışığında Apple, gelecek iPhone modellerini Avrupa’da satmak istiyorsa USB-C portuyla tasarlamak zorunda kalacak.

Avrupa merkezli bu hamleyi destekleyen kadar karşı çıkanlar da bulunuyor. Birçok kişi bu karar yüzünden USB-C dışındaki yeni nesil bağlantı standartlarının engelleneceğini düşünüyor. Bunu düşünen isimlerden birisi de Apple. Teknoloji devi bu kararın alandaki inovasyonu baltalayacağına inanıyor.

Geçtiğimiz ay konuşan Apple analisti Ming-Chi Kuo, Apple’ın 2023 yılında gelecek iPhone 15 ailesiyle beraber USB-C’ye geçiş yapacağını iddia etmişti. Daha sonra konuşan bir başka Apple analisti Mark Gurman da Apple’ın kesin olarak iPhone’lar için USB-C testleri yaptığını belirtti. Gurman, bu adım için Kuo gibi 2023 yılına işaret ediyor yani 2022 yılı da Lightning portu ile geçiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple’ın daha önce de söylediğimiz gibi bu konudaki inadı çok uzun zamandır sürüyor ve genel olarak çok tepki çekiyor. Lightning hem kişilerin özel bir kablo daha kullanmasını gerektiriyor, hem de düşük aktarım hızları getiriyor. Bu yüzden USB-C’ye geçilmesi uzun zamandır hemen herkes tarafından yüksek sesle talep ediliyor.

Avrupa Birliği ve iPhone gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın

Read More