Avrupa Birliği Apple’ı bu sefer Apple Pay üzerinden hedef aldıApple

Teknoloji devi Apple, Avrupa merkezli olarak yasal olarak sıkıştırılmaya devam ediliyor. Bu sefer merkezde firmanın ödeme sistemi var.

Avrupa Birliği yetkilileri, Apple’ı Apple Pay ödeme sistemi özelinde rekabete aykırı davranmak ile suçluyor. Hatta Apple’ın bu konuda yasalara aykırı davrandığı da aktarılıyor. Apple, belirli ülkelerde açık olan “Pay” sistemini sadece iPhone’lara özel kılıyor. Firma kendi geliştirdiği hızlı / mobil ödeme sistemi için iPhone’ların NFC donanımı kullanıyor ve buna başkasının erişim sağlamasına izin vermiyor. Başka ödeme sistemlerine “güvenlik riskleri” nedeniyle izin vermediklerini belirten teknoloji devi, aslında bunu daha çok kendi ekosistemini korumak için yapıyor. Ancak Avrupa Birliği bunu istemiyor ve iPhone’lardaki NFC’lerin alternatif ödeme platformlarına da açılmasını talep ediyor. Birlik yaptığı inceleme sonrasında Apple’ın söylemlerinin aksine süreçte bir güvenlik riski görmediklerini de belirtiyor. Sürecin nasıl ilerleyeceğini ise elbette zaman gösterecek. Ancak kısa vadede Apple’ın NFC’yi mobil ödeme için başka firmalara açması pek olası değil. Uzun vadede ise rekabet için Avrupa merkezinde önemli bir güncelleme yapılması gerekebilir.

Apple Pay için en son ABD merkezli olarak duyurulan Tap to Pay sistemi ses getirmişti. Bu sistem kaçıranlar için iPhone’lar üzerinden ödeme alınmasına imkân tanıyor. Apple Pay ve temassız ödeme destekli kredi kartları temelinde çalışan sistem, işletmelerin ödeme alabilmek için harici donanım kullanma ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Bu da kâğıt üzerinde büyük biri kolaylık ve tasarruf anlamına geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Özellikle evlere / iş yerlerine teslimatlar için güzel görünen sistem, yaygınlaştığı zaman ödeme sürecini hatırı sayılır oranda hızlandıracak. Tap to Pay sistemi Türkiye pazarına ise gelmeyecek. Türkiye’de daha çok uzun yıllar geçmesine rağmen Apple Pay sistemi dahi aktif edilmiş değil. Tap to Pay sisteminin ABD dışındaki hangi ülkelere geleceği ise henüz açıklanmıyor.

Apple gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle

Read More