AutoFlight, uçan taksi “Prosperity” için 8 dakikalık uçuş videosu paylaştıuçan taksi

Günümüzde birçok farklı uçan taksi geliştiriliyor ve bunlar arasında AutoFlight imzalı “Prosperity” de yer alıyor.

Uçan taksi modelleri taşımacılığın geleceğini değiştirecek. Bu helikopterlerden farklı olarak çok sayıda ufak motora sahip olan ve genelde tamamen elektrikli görev yapan araçlar, şehir içi taşımacılığını çok daha sessiz, güvenli, temiz ve hızlı hale getirecek. İşte bu araçlar arasında AutoFlight imzalı Prosperity de bulunuyor ve bu geleceğin hava aracı için bugün bir test videosu daha geldi. Bu direkt olarak yukarıda izleyebileceğiniz videoda hava aracının sesi az da olsa duyulabiliyor, iniş ile kalkış hassasiyeti gözler önüne seriliyor ve havadaki dönüşüm net olarak görülebiliyor. Birçok benzeri gibi çok sayıda motora sahip olan elektrikli uçan taksi Prosperity, birçok benzerinden farklı olarak havada dönüşüm yapabiliyor. Uçan taksi modelinin üst kısmındaki tüm motorlar belirli bir seviye ve 160 km/s hıza ulaşıldığı zaman kapatılıyor ve kilitleniyor. Bu noktada sadece arkadaki motor ile beraber bir uçak gibi yol alınmaya başlanıyor.

Videoda gösterildiği üzere dönüşüm sırasında hava aracında büyük bir sarsılma yaşanmıyor. Bu da yolcular için güzel bir haber anlamına geliyor. Kurulan dönüşüm altyapısı sayesinde ana rotanın büyük bölümünde enerji tasarrufu elde edilebiliyor, belirli bir hızın altında açılan üst motorlar ile dikey olarak yumuşak şekilde iniş yapılabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şimdilik 250 km menzil ile 200 km/s maksimum hız açıklanan ve dört kişilik tasarlandığı belirtilen elektrikli uçan taksi AutoFlight Prosperity, halen prototip olarak test edilen seçenekler arasında yer alıyor. Firma araç için 2025 yılında ilk gerçek sertifikaları almayı, 2026 yılında ise ticari kullanımı gerçek hale getirmeyi hedefliyor.

Uçan taksi Prosperity yanında bu da ilginizi çekebilir: L’Oreal firmasından 2023’te gelecek evde saç boyama cihazı

Read More