Audi’den kullanılmış elektrikli otomobil bataryaları için önemli yapılanma

Elektrikli otomobil bataryalarının ikincil kullanımı için RWE Generations ile bir araya gelen Audi, çalışmalarıyla dikkat çekecek.

Audi, elektrikli otomobillerinde kullanılmış lityum iyon bataryaları, ikinci ömürlerinde kullanmak üzere bir enerji depolama tesisini devreye aldı. RWE Generations şirketiyle işbirliğinde gerçekleştirilen proje, enerji devriminde yeni bir dönemi işaret ediyor. Proje kapsamında e-tron modelinin geliştirilmesi safhasında kullanılan araçlarındaki hizmet dışı bataryaların ikinci ömülerini, bir enerji depolama tesisinde kullanılıyor. İşbirliğinde gerçekleştirilen projede, ilk kullanım ömürlerinden sonra hala yüzde 80’den fazla artık kapasiteye sahip bataryalar kullanılıyor.

Audi ve RWE Generations çalışmalarından ilk detaylar

Bataryaların bu ikinci ömürleri, sabit güç depolama sistemlerinde kullanım için son derece ideal olarak bu projede ön plana çıkarılıyor. Hangi şekilde ve amaçla kullanıldıklarına bağlı olarak, bu pillerin on yıla kadar ikinci bir kullanım dönemi olabildiğini görüyoruz. Audi böylece, bataryalarının; biri otomobilde, diğeri de elektrik depolamada iki ömrünü de değerlendirerek, sürdürülebilir bir gelişme sağlıyor. Gerek maliyeti, gerekse yeni bataryaların üretimi sırasında ortaya çıkan karbon salımını ortadan kaldırması açısından, bataryaların ikinci ömürlerinin değerlendirilmesi son derece önemli.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Projede RWE, Herdecke’deki elektrik santrali sahasında, yaklaşık 700 kilogram ağırlığındaki 60 pil modülü için 160 metrekarelik bir alan inşa etmiş durumda. Alan içindeki akü sistemlerinin montajı Ekim ayında tamamlandı. Bireysel bileşenler de Kasım ayında devreye alındı. RWE, depolanan ikinci ömürlü bataryaları öncelikle, periyodik bakımların bir parçası olarak güç şebekesini desteklemek amacıyla kullanacak. Şirket daha sonraki dönemlerde farklı kullanım alanları için de pilot projeleri hayata geçirecek.

Güçlü bataryaların depolamasının, enerji devriminde son derece önemli bir rol oynadığını söyleyen RWE Generation CEO’su Roger Miesen; “Yenilenebilir enerjideki kısa vadeli dalgalanmaları telafi etmek ve şebekeyi stabilize etmek için esnek depolama teknolojilerine ihtiyaç var. Pil depolama sistemleri bu amaç için ideal. Audi ile birlikte Herdecke’de, elektrikli otomobillerin kullanım ömrü sona ermiş yüksek voltajlı bataryaları kullanıyoruz. Birbirine bağlandıklarında nasıl sabit enerji depolama cihazları gibi davrandığını test ediyoruz. Bu tür ‘ikinci ömür’ depolamanın sürekli kullanımı, yeni bataryalara sürdürülebilir bir alternatif. Bu projeden edindiğimiz deneyim, bu tür akü sistemlerini en verimli şekilde kullanabileceğimiz uygulamaları belirlemek konusunda bize yardımcı olacak.” ifadelerine yer verdi.

Read More