Audi cephesinden üretimde yapay zekâ hamlesi

Audi kaynak noktalarını yapay zekayla kontrol ederken, üretimde de aynı insansız teknolojiler ile pilot bir projeye imza atıyor. İşte detaylar.

Üretim süreçlerine yapay zekayı dahil etme yönünde birçok projeyi sürdüren Audi, Neckarsulm tesislerinde yeni bir pilot projeye imza atıyor. Proje, üretim adedi yüksek olan modellerde punta kaynakların kalite kontrolünün yapay zekâ ile gerçekleştirilmesi temeline dayanıyor.  Bir Audi A6‘nın gövdesini oluşturan parçalar, yaklaşık 5 bin 300 punta kaynağıyla birleştiriliyor. Bugüne kadar, bu nokta kaynakların kontrolü, üretim personeli tarafından, rastgele analizler ve manuel olarak yapılan ultrason yöntemleriyle gerçekleştiriliyordu.

Yeni projeyle üretim, inovasyon yönetimi, dijitalleştirme planlaması ve BT alanlarından uzmanlar, punta kaynaklarının kalitesini belirlemenin çok daha akıllı ve hızlı bir yolunu test ediyor. Neckarsulm tesislerinde “WPS Analytics” pilot projesinin bir parçası olarak, Mathias Mayer ve Andreas Rieker liderliğindeki ekip, kalite anormalliklerini otomatik ve gerçek zamanlı olarak tespit etmek için yapay zekâ (AI) kullanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Projeyle ilgili bilgi veren ve şu anda gelinen noktadan son derece mutlu olduklarını söyleyen AUDI AG Üretim ve Lojistik Teslimat Yönetimi Dijitalleştirme Başkanı Michael Haeffner, “Volkswagen Grubu’nda dijital üretim ve lojistik için bir pilot tesis olarak amacımız, seri üretim safhasında kullanılacak dijital çözümleri geliştirmek ve test etmek. AI kullanımıyla, Audi’yi ve konumunu geleceğe uygun hale getirecek önemli bir anahtar teknolojiyi burada test ediyoruz.” dedi.

Audi gibi Volkswagen de bu teknolojiyi kullanacak

Audi, Volkswagen Grubu’nun Industrial Cloud-Endüstriyel Bulut-un bir parçası olarak bu yöndeki çalışmalarda liderliği yürütüyor. Birincil amacı verimliliği artırmak ve maliyetleri azaltmak olan sistem, grubun dünya çapındaki fabrikalarından gelen üretim verilerini tek ve güçlü bir dijital platformda bir araya getiriyor.

Bağlı her site, makineleri, araçları ve sistemleri için gerekli uygulamaları, aynen bir uygulama mağazasında olduğu gibi doğrudan Endüstriyel Bulut‘tan indirebiliyor ve böylece ürünlerini daha da verimli bir şekilde üretebiliyor. “WPS Analytics” algoritması ve panelinin Neckarsulm’da başarılı olmasının ardından, grup genelindeki çok sayıda fabrikaya dağıtımı planlanıyor.

İlginizi çekebilir

Read More