Aston Martin elektrik geleceğini detaylandırdı; işte planlamaAston Martin Valhalla

“Racing Green” planlamasıyla tarihinde yeni döneme geçişe hazırlanan Aston Martin, sürdürülebilirlik hamlelerine hız kazandıracak.

Otomotiv dünyasındaki elektrik dönüşümünün artık süper spor odaklı çözümler sunan devlere de geldiğine şahit olmaya devam ediyoruz. Standart yol araçlarına göre nispeten daha kademeli olarak gerçekleşecek olan bu dönüşüm sürecinde ilk aşamada hibrit motorlu araçları daha fazla göreceğiz. Süreci kendi içerisinde “Racing Green” sloganıyla çözümleyen Aston Martin, geçtiğimiz günlerde yol haritasıyla ilgili önemli dönüm noktalarının mesajlarını verdi. Bu kapsamda 2030 yılında tamamen elektrikli otomobiller üretme konusunda net bir tavır açıklayan İngiliz üreticinin ilk elektrikli modeli için de tarih artık kesinleşmiş görünüyor.

Aston Martin için ilk kilit nokta 2025

Markanın resmi kaynakları tarafında paylaşılan bilgilere derinlemesine daldığımızda, elektrifikasyondaki ilk hamlenin 2025’te lanse edileceğini görüyoruz. İlk hibrit modelini 2024 yılında asfalta indirmeye hazırlanan Aston Martin’in 2025’teki tam elektrikli otomobili de kendinden sonra geleceklere ışık tutacak. 2024 yılı için işaret edilen ilk hibrit model ise meraklılarının tahmin edeceği üzere Valhalla olacak. Sekiz silindirli geleneksel motoru, önde ve arkada olmak üzere toplamda iki elektrik motoruyla desteklenen Valhalla, 950 PS güç ve 1.000 Nm’lik tork değerleriyle sokaklara çıkmaya hazırlanıyor. 0’dan 100’e hızlanmasını 2,5 saniyede tamamlayabilen otomobilin maksimum sürat değeri ise 330 km/s olarak açıklanmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2026 yılı itibarıyla satışa sunacağı tüm yeni modellerde elektrik motoruna yer verecek olan Aston Martin’in “Racing Green” stratejisinin kapsamlı oluşu da kesinlikle atlanmamalı. Üretim ve lojistik faaliyetlerinde emisyon oranlarını aşağı çekmek adına ciddi yatırımlar gerçekleştiren marka, son 2 yıllık süreçte bu tarafta yüzde 44 iyileşme yakalandığına vurgu yapıyor. 2030 yılı itibarıyla tüm üretim operasyonlarında sıfır emisyon hedefleyen İngiliz üreticinin, 2039 yılıyla birlikte bunu tüm tedarik zincirine yayma iddiası da dikkat çekici. Sürdürülebilirlik tarafında malzeme kullanımına da daha özenle yaklaşılacak olması güzel detaylar arasında. Önümüzdeki üç yıllık süreç içerisinde plastik kullanımını minimize etmeye hazırlanan Aston Martin, araç içerisinde de deri kullanımına veda edecek.

Read More