Asgari ücret için 5200 TL talep edildi!


Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) 2022 yılı için asgari ücret talebini duyurdu. DİSK’in beklentisi düzenlenen basın toplantısında paylaşıldı. 

DİSK Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu, “Asgari ücret sürecinde bütün emek örgütlerinin ortak bir tutum alması ve ortak politikalarla asgari ücret mücadelesi yürütmesinin son derece önemli olduğunu biliyoruz. Bu çerçevede geçmiş yıllarda DİSK, TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ tarafından açıklanan asgari ücrete ilişkin politikaların arkasında olduğumuzu bir kez daha açıklıyor ve bu yıl da benzer bir ortak tutumun son derece yararlı olacağını düşünüyoruz” ifadelerine yer verdi.

Asgari ücret için 5200 TL talep edildi!

Gerek yoksulluk sınırı gerek gıda fiyatları artışı ve gerekse ekonomik büyüme dikkate alındığında 2022 yılında asgari ücreti en az net 5.200 TL olmalıdır. #AsgariÜcret5200Net pic.twitter.com/ul45cU6two

— DİSK (@diskinsesi) November 19, 2021

 Yeni yıla yaklaştığımız son aylarda asgari ücretin ne olacağı konusu gündemden düşmüyor. Dün Merkez Bankası’nın faiz oranını indirmesiyle dolar tekrar artış gösterdi. Piyasalarda yaşanan çalkantılar hayatın her alanına yansıyor. Bu bağlamda hayat şartlarının karşılanabilmesi için 5200 TL asgari ücret talep edildi.

“Bütün ücretlere 1.000 TL iyileştirme yapılmalıdır! Ücretlerin asgari ücret kadar kısmı için 1.000 TL tutarında vergi ve pirim indirimi sağlanmalıdır. Bu destek Hazine tarafından karşılanmalıdır. Böylece bütün çalışanların ücretlerinde 1.000 TL iyileştirme mümkün olacaktır” pic.twitter.com/2ksvCss7BP

— DİSK (@diskinsesi) November 19, 2021

Read More

Yorum yapın