Artık kesin; Android 13 işletim sistemi ile bildirimler izne bağlanıyor

Android 13

Android 12 işletim sisteminin yerini alacak Android 13 için önemli yenilikler var. Bunlardan birisi de artık kesin olarak bildirimler ile alakalı.

2022 sonuna doğru tanıtılacak, genel kullanıma ise 2023 yılında girecek Tiramisu kod adlı Android 13 için geçtiğimiz aylarda bazı yenilikler çıkmıştı. Süreçteki ilk detaylar burada yer alırken, daha sonra burada yer alan QR kod dahil bazı yenilikler kendisini göstermişti. Bugün ise daha önce de kendisini gösteren yeni bildirim altyapısı gündemde. Resmi olarak duyurulduğu ve son DP sürümüne eklendiği kadarıyla Android 13 işletim sisteminde bildirimler açık olarak izne bağlanacak. Bir uygulamayı açtığınız zaman (iOS tarafındaki gibi) bir menü karşınıza gelecek ve burada bildirimlere izin vermeniz ya da izin vermemeniz istenecek. İzin verirseniz uygulamanın bildirimleri gelecek, vermezseniz uygulama bildirim gelmeyecek. Kişiler bu ayarı daha sonra da istediklerini gibi değiştirebilecek.

Bu sistem genel olarak güzel karşılanıyor çünkü bazı uygulamalar bildirimler ile can sıkabiliyor. Bunu en başından engelleyebiliyor olmak, kişileri fazlasıyla memnun edecek gibi görünüyor. Android 13 için gerçekten ciddi hazırlıklar yapan Google, yeni sürüm ile Bluetooth Low Energy (LE) desteğini de veriyor. LC3 temelinde yeni dönemde daha kaliteli bir kablosuz ses aktarımı kullanıcıları bekliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tasarımsal olarak devasa yeniliklere sahip olmayacak Android 13’ün geniş çaplı dağıtımı 2023 itibarıyla başlayacak. Bu açıdan yeni sürüm için daha uzun bir süre bulunuyor ve birçok başka yenilik de planlar dahilinde yer alıyor.

Android 13 yanında bu da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Read More