Artemis’in Ay görevinin neden ertelendiği ortaya çıktı


3 Eylül’de, SLS’ye giden yakıt hatlarından birinde hidrojen sızdırmaya başladı. Kennedy Uzay Merkezi’ndeki yer ekibi, sorunu üç kez gidermeye çalıştı, ancak sızıntının devam etti ve NASA’yı fırlatma girişimini iptal etmeye zorladı.

Cuma günü, mühendisler ayrıca 29 Ağustos’un başlarındaki bir fırlatma girişimi sırasında daha küçük bir sızıntıdan sorumlu olan 4 inçlik bir hidrojen “boşaltma hattındaki” mührü de değiştirdiler.       

Yeni contalar yerleştirildiğinde NASA, bunların amaçlandığı gibi çalıştıklarını doğrulamak için bir yakıt doldurma testi yapmayı planlıyor. Kuru çalıştırmada, mühendisler SLS’ye normal bir uçuş sırasında ihtiyaç duyacağı 736.000 galon sıvı hidrojen ve oksijenin tamamını yüklemeye çalışacak.

Artemis’in Ay görevinin neden ertelendiği ortaya çıktı

NASA, bu testi 17 Eylül gibi erken bir tarihte başarıyla tamamlamayı umuyor. Ajans, “Bu gösteri, mühendislerin yeni contaları kriyojenik veya aşırı soğuk koşullar altında, lansman gününde ve bir sonraki fırlatma girişimine geçmeden önce beklendiği gibi kontrol etmelerini sağlayacak” dedi.

Perşembe günü NASA, Artemis 1’i  (27 Eylül’ü yedek tutarak) uzaya göndermek için 23 Eylül’ü hedeflediğini duyurdu. Bu tarihleri ​​yapıp yapamayacağı, gelecek haftaki yakıt testine ve ABD Uzay Kuvvetleri’nin kararına bağlı olacak. Uçuş düzenlemeleri, NASA’nın Artemis 1’in uçuş sonlandırma sisteminin pilini 20 günde bir test etmesini gerektiriyor.

Bu, yalnızca Kennedy Uzay Merkezi’nin Araç Montaj Binası içinde yapabileceği bir şey. Uzay Gücü daha önce ajansa 20 günlük süre için bir uzatma vermişti. NASA şimdi başka bir feragat talebinde bulundu.

Read More

Yorum yapın